Životopis by v ideálním případě měl být přizpůsoben každé konkrétní pracovní nabídce. Při popisu vaší dosavadní praxe totiž můžete vypíchnout činnosti, které jsou uvedeny v daném inzerátu a tím zůstat v sítu personalisty. Totéž samozřejmě platí pro motivační dopis.
Motivační dopis je pomůcka pro personalistu, proč váš životopis vybrat do dalšího kola.
Co ano: Dopis vždy pro konkrétní pozici, správné oslovení a jméno personalisty.
Co ne: Nekonkrétní dopis, chybné uvedení pozice, společnosti či kontaktní osoby.
Připravte si také cizojazyčné verze obou dokumentů. Nejvhodnějším formátem elektronického životopisu je pdf, u jiných formátů riskujete, že je protějšek neotevře nebo je počítač vyhodnotí jako nebezpečný typ přílohy. Pozor na velikost dokumentů. Posíláte-li životopis e-mailem, ověřte si, zda skutečně dorazil a neskončil ve spamu.
Rozhodně doporučujeme vystavit životopis na některém z pracovních portálů, několikanásobně zvýšíte svou šanci – možná se budete divit, kolik firem takto najde své budoucí zaměstnance, přestože samy přímo neinzerují – například využívají služeb personální agentury. Vyplatí se také aktivovat dobře nastavené vyhledávací agenty či „psy“, abyste nepřehlédli žádný zajímavý inzerát.
Životopis by až na výjimky měl být ve strukturované podobě, graficky přehledný, obsahovat aktuální a pokud možno lichotivou :-) fotografii (pasový formát, obličej). Kromě osobních údajů nesmí chybět vzdělání. Po vzdělání seřazeném od nejvyššího uvádíme také jazykové nebo počítačové kurzy nebo semináře, případně rekvalifikace. Pracovní zkušenosti: kromě názvu firmy vypíšeme i název pozice a náplň práce, čím více souvisí s místem, na které se hlásíte, tím víc je zdůrazněte nebo rozepište. Pozor na mezery v praxi: samozřejmě bychom neměli lhát, ale ani zbytečně zdůrazňovat „díry“ typu pobytu na pracovním úřadě, přerušení studia apod. Zvlášť při dlouhodobějším výpadku se to nemusí vyplatit. Další skupinou jsou ostatní dovednosti – jazyky, PC, řidičský průkaz a další. Pokud máte písemná doporučení nebo referenční osoby z minulých zaměstnání, připište je také.
Co ano: 1 stránka A4 + stručnost, přehlednost, čitelnost, formát PDF, e-mailová adresa obsahující vaše jméno, aktuální a profesionálně vyhlížející fotografie, pracovní zkušenosti s jasným popisem vykonávané činnosti, nejvyšší dosažené vzdělání.
Co ne: Překlepy, pravopisné chyby, slohové cvičení, nenavazující data ve vzdělání/praxi.
Tip: Vzorový životopis stáhnete zdarma na www.Seminarky.cz.
Čím vyvážit v životopise a při pohovoru nedostatek praxe: |
Školní praxe, fiktivní firma v rámci školní výuky Výsledky vlastní činnosti – plakáty na ples, zajímavý referát, výzkum Účast v soutěžích Výměnné pobyty, dlouhodobé zahraniční pobyty, mezinárodní brigádnické tábory nebo jiné dobrovolnické projekty, zahraniční studium Organizace školní a mimoškolní činnosti – např. vedení oddílu, pomoc s organizací letních táborů, charita, dobrovolnické projekty, organizace sběru nebo plesu Delší brigády |
Reference: U praxí i brigád si vždy zajistěte reference, případně se domluvte, zda můžete využít kolegy a nadřízené jako referenční osoby.
Příprava na pohovor
Zjistěte co nejvíce informací k firmě a pracovní pozici. Připravte se na otázky – pravděpodobně zazní dotazy na to, co už jste dělali, proč vybíráte tuto práci a firmu, jaké máte plány, proč by měli vzít právě vás, nejlepší a nejhorší vlastnost/zážitek/, silné a slabé stránky, čeho jste dosáhli. Přizpůsobte tomu styl oblečení. Připravte si potřebné dokumenty – vytištěný životopis, doklady o vzdělání, referenční dopisy, portfolio prací a podobně. Nechoďte ani moc brzy, ani pozdě – pokud nestíháte, zavolejte a omluvte se.
I v postcovidové době personalisté využívají online pohovory. Najděte si vhodné místo, vyzkoušejte co bude v záběru včetně vás (oblečení, nasvícení, úhel). Pokud zradí technika, mějte plán B a pevné nervy.
Co ano: Vhodné oblečení, pozitivní přístup, připravenost, dochvilnost (případně omluva, pokud se zpozdíte).
Co ne: pomlouvat učitele, bývalé zaměstnavatele, uvádět nepravdivé informace o dovednostech, zkušenostech nebo vzdělání, nedostatky v chování (hlučnost, agresivita, nevhodný oděv, žvýkání, nevypnutí mobilního telefonu apod.).
O kolik si říct peněz?
Pokud firma v inzerátu uvede určité rozpětí, můžete z něj vyjít. Pokud máte praxi nebo schopnosti, nestyďte si říct i o víc – samozřejmě to chce určitý realistický odhad. Srovnání platů najdete např. na http://www.platy.cz/ https://www.e15.cz/kalkulacka-vyse-mzdy-srovnani, https://mujplat.cz/platy-v-cr/platometr#/ nebo kalkulačce mezd https://www.hays.cz/kalkulacka-mezd - tato pracovní agentura zpracovává také každoroční mzdové průzkumy pro různá odvětví včetně absolventských pozic, najdete je zde.
Slovníček pojmů
Assessment Center |
výběr kandidáta na pracovní pozici z většího množství uchazečů. Může trvat několik hodin i celý den. Součástí jsou nejrůznější testy, sebeprezentace, zpracování případových studií či úkolů typických pro daný obor a to jak samostatně, tak i v týmu. Sledují se způsoby, jak účastníci reagují na časový stres, zda jsou schopni týmové spolupráce, jaké mají osobnostní charakteristiky a další. Podle typu pozice lze odhadnout, jaký typ člověka zřejmě firma hledá – zda dravého kariéristu, týmového hráče, analytika, atd. |
CV/Curriculum vitae | životopis |
Agent/hlídací pes | po nastavení kritérií vyhledává a zasílá na váš e-mail pracovní nabídky |
Průvodní vs. motivační dopis | průvodní dopis píšeme v případě, že se nehlásíme na konkrétní pozici, obvykle u personální agentury. U konkrétní pozice nebo pokud posíláme životopis do vybrané firmy, vždy píšeme motivační dopis. |
Odkazy
www.jobs.cz, www.prace.cz, https://www.fajn-brigady.cz/, https://www.volnamista.cz/, https://www.jenprace.cz/, www.infoabsolvent.cz
vzor CV zdarma můžete stáhnout na www.seminarky.cz.
Zdroj obrázku:
Image by krakenimages.com on Freepik