Status studenta 2019 - do kdy jste studenty po maturitní zkoušce?
Status studenta je pojem, který zahrnuje všechny studentské výhody. Zdravotní pojištění hrazené státem, úlevy na daních, studentské slevy na dopravu a další. V praxi ho upravuje 7 zákonných norem, jejichž bludištěm vás provede náš článek. Podívejte se na shrnutí - zůstane mi po maturitě status studenta? Do kdy jsem studentem po VŠ/VOŠ?
Jak se dostat na nejžádanější obory vysokých škol
Zajímá vás, kde se na dané obory můžete přihlásit? Jaké jsou konkrétní požadavky k přijímačkám pro rok 2019? Informace pro obory, které neuvádíme v tomto přehledu, najdete na www.VysokeSkoly.com, aktuální informace k 2. kolům a prodloužení termínů pro podání přihlášek pak zde.
Nejžádanější obory doporučujeme nastudovat z našich e-booků - stáhněte si je zdarma, podívejte se na videa: práva, medicína, psychologie, ekonomie, humanitní obory, TSP OSP, Policejní akademie ČR, nejžádanější obory
Nepovedly se vám přijímačky? Přečtěte si, jak napsat žádost o přezkoumání rozhodnutí a podat odvolání.
Jak se dostat na žurnalistiku
Studium žurnalistiky, mediálních studií, marketingové komunikace či public relations nabízí 6 fakult veřejných škol a 10 soukromých vysokých škol. Tyto obory najdete na filozofických či sociálněvědních fakultách, ale také na fakultách pedagogických.
Státní maturita 2019
Jak bude vypadat státní maturita v roce 2019? Hlavními novinkami jsou prodloužení časového limitu u didaktického testu z ČJL i matematiky a přesun písemných prací z cizího jazyka společné části maturitní zkoušky na duben. Seznamte se s obsahem státní i profilové maturity, stáhněte si vzorové i ostré testy CERMAT, zjistěte informace o termínech, obsahu a kritériích hodnocení společné části státní maturity pro letošní rok. Jak postupovat v případě, že maturitu neuděláte, jak a kde požádat o přezkoumání průběhu a výsledku zkoušky, jak je to s opravnými zkouškami. Podívejte se na videonávod Jak udělat maturitu na našem YouTube kanále.
Jak se dostat na pedagogické fakulty
Pedagogicky zaměřené obory můžete studovat na 9 pedagogických fakultách a 3 soukromých vysokých školách. Kromě toho nabízejí učitelské obory téměř všechny veřejné vysoké školy. Šanci na přijetí máte obvykle mezi 30 a 50 %. Zjistěte aktuální náplně přijímacích zkoušek, vyzkoušejte vzorové testy, nastudujte doporučenou literaturu v našem přehledu.
Jak se dostat na humanitní obory
Psychologii, filozofii, logiku, politologii, sociologii, sociální politiku a sociální práci, historické vědy, filologii, pedagogiku, informační studia a knihovnictví, překladatelství a tlumočnictví, obecnou teorii a dějiny umění a kultury a další obory lze studovat na 46 fakultách humanitních, filozofických, teologických a sociálních věd a dalších fakultách veřejných vysokých škol. Humanitní obory jsou dále v nabídce na 17 soukromých vysokých školách. Učitelské, ekonomicky zaměřené obory a obory psychologie uvádíme v samostatném článku.
Jak se dostat na politologii
Politologii můžete studovat na 8 fakultách veřejných škol a 3 školách soukromých. Další možnosti vám nabízí zaměření na bezpečnost, strategická studia, mezinárodní vztahy nebo hospodářskou politiku či veřejnou správu - programy včetně náplní najdete na www.VysokeSkoly.com. Šance na přijetí se pohybuje mezi 20 a 50 %. Vyzkoušejte ukázkové testy a testy z minulých let, podívejte se na doporučenou literaturu a na náplň a data přijímacích zkoušek.
Jak se dostat na ekonomické fakulty
Přemýšlíte o vysoké škole ekonomického směru? Management, cestovní ruch, podnikovou ekonomiku, finance a účetnictví, marketing, IT, komerční jazyky a další ekonomické obory nabízí přes 60 fakult veřejných a státních vysokých škol a více než 30 soukromých škol a škol se zahraniční akreditací. Na všechny ekonomické obory se minulý rok hlásilo přes 18 tisíc studentů, z nich se na dané školy dostane 69 procent. Ale pozor, na nejžádanějších fakultách je průměrná úspěšnost kolem 50%. Stáhněte si zdarma e-book, jak se dostat na ekonomii, podívejte se i na další návody k nejžádanějším oborům
Jak se dostat na právnické fakulty
Právo jako magisterský obor můžete studovat na 4 právnických fakultách veřejných vysokých škol, obory s právním zaměřením najdete i v bakalářské formě studia – pro rok 2019 je nabízí 6fakult veřejných a státních vysokých škol a 7 soukromých VŠ. Nezapomínejme na vyšší odborné školy, které také otevírají právně zaměřené obory. Stáhněte si podrobný e-book zdarma, kde najdete i vzorový test k přijímacím zkouškám.
Video návody: Jak se dostat na nejžádanější obory a udělat maturitu
Čekají vás přijímačky nebo maturita a jste zahlceni informacemi? Připravili jsme pro vás přehledná videa, kde najdete vše, co jste potřebovali vědět.
Jak se dostat na Policejní akademii ČR
Policejní akademie České republiky se sídlem v Praze je státní vysoká škola univerzitního typu se dvěma fakultami – Fakultou bezpečnostně právní a Fakultou bezpečnostního managementu. Ke studiu přijímá civilní uchazeče i studenty z řad Policie ČR a dalších určených úřadů. Stáhněte si e-book, kde najdete další VŠ i VOŠ, které nabízejí podobně zaměřené studium, vzorový test a další užitečné informace.
Jak se dostat na obor psychologie
Obor lze v různých podobách studovat na 5 veřejných a 4 soukromých vysokých školách. Vedle samostatné psychologie jsou nabízena spojení s dalšími společenskovědními a humanitními disciplínami, prakticko-terapeutická zaměření nebo rozšíření o speciální pedagogiku. Hledáte podrobné informace včetně ukázkového testu? Stáhněte si zdarma náš e-book aktualizovaný pro rok 2019.
Jak se dostat na medicínu (lékařské, veterinární, zdravotnické a farmaceutické fakulty)?
Lékařské, zdravovědné, ošetřovatelské, biomedicínské, veterinární a farmaceutické obory je možné studovat na 17 veřejných, jedné státní a dvou soukromých vysokých školách. Stáhněte si zdarma e-book, který obsahuje nejpodrobnější informace a ukázku vzorového testu - aktualizováno pro rok 2019.
Přijímací zkoušky na střední školu 2019: termíny, jak vybrat SŠ, co potřebujete vědět k přijímacím zkouškám
Přijímací zkoušky na střední školy prošly proměnou. Jak je to s povinnými přijímacími zkouškami CERMAT? Jaké jsou termíny pro rok 2019? Jak vybrat školu a kam přihlášku podat?
Stáhněte si zdarma rozvrh hodin 2018/2019 s přehledem prázdnin a svátků
Máte už rozvrh na nadcházející pololetí či semestr? Tápou vaši rodiče, kde a kdy máte jaké aktivity? Připravili jsme pro vás rozvrh pro školu i další aktivity, kroužky a koníčky. U rozvrhu najdete i přehled prázdnin, státních svátků a dalších volných dnů. Použití je univerzální pro základní školy, střední školy i vysoké školy (tam tedy už bohužel bez těch školních prázdnin :-().
Absolventi, studenti a nezaměstnanost
Můžete jako absolventi či studenti dosáhnout na podporu v nezaměstnanosti? Ano, ale pouze v případě, že jste v posledních 2 letech měli důchodové pojištění při zaměstnání nebo jiné výdělečné činnosti, a to po dobu 12 měsíců.
Kam po maturitě: na jazykové pomaturitní studium
Pokud se nedostanete na žádnou vysokou školu, nezoufejte. Jsou i jiné možnosti, jak plnohodnotně využít svůj čas. Řeč je o pomaturitním studiu jazyků, ve kterém vám zůstane zachován status studenta. Toto studium zná téměř každý, ale informací o něm má většina lidí málo. Proto si pojďme tento typ studia více přiblížit.
10. ročník MissMaturita odstartoval 1. září
Přihlaste se nebo hlasujte v 10. ročníku soutěže MissMaturita.cz! Soutěž trvá od 1. září 2017 do 28. února 2018 a ceny stojí za to - značkové doplňky, přípravné kurzy k maturitě a přijímacím zkouškám, knížky a spoustu dalších cen! Více na www.MissMaturita.cz a Facebooku.
Přehled udělovaných titulů VŠ a VOŠ ČR
Tápete v tom, jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy titulů? Pokud vás zajímá, jak může být doktor medicíny doktorem, přestože se jedná o magisterský stupeň studia, nebo jaký je rozdíl mezi Ph.D. a PhDr., objasnění naleznete v následujícím přehledu.
Nové číslo časopisu KamPoMaturite.CZ online
Dubnové číslo časopisu KamPoMaturitě.CZ se chystá do maturitních ročníků středních škol. Pokud jste studenti třetích ročníků, číslo se na vás nedostalo nebo si chcete časopis zdarma stáhnout či prolistovat, máte už teď možnost na www.Casopis.KamPoMaturite.cz.
8. ročník MissMaturita.cz je u konce
29. února skončil 8. ročník soutěže www.MissMaturita.cz. V kategorii maturantka zvítězila Sabina Mikulášková, studentka OA a SZŠ Blansko, Mr. Maturant 2016 se stal Jan Jaroš (Gymnázium a SOŠ Orlová - Lutyně).
Jak se dostat na technické fakulty
Technické obory obvykle netrpí přetlakem uchazečů, často zájemce lákají na přijetí bez přijímacího řízení. Ovšem odpad či „úmrtnost“ v prvním roce studia jsou u těchto oborů až na výjimky značné.
Studovat můžete na 22 veřejných, 1 státní a 10 soukromých školách, pedagogické, přírodovědné, biomedicínské/farmaceutické a umělecké obory najdete podrobně v příslušných částech tohoto seriálu.
Jak se dostat na přírodovědné fakulty
Biologii, chemii, fyziku, geografii, ekologii, demografii, matematiku, biochemii, geologii a obory zaměřené na zemědělství, lesnictví či zahradnictví můžete studovat na 18 veřejných vysokých školách. Abychom se neopakovali, neuvádíme pedagogické, technické a biomedicínské/veterinární obory.
Jiří Zíka (CERMAT): Pět ročníků maturity vykazuje trvalý nárůst čisté neúspěšnosti
Ředitel Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání Jiří Zíka odpovídal na naše dotazy ke státní maturitě. Rozhovor najdete také v lednovém čísle časopisu KamPoMaturitě.CZ.
Jak se dostat na umělecké obory
Umělecké obory a obory zabývající se teorií či historií umění je možné studovat na 45 veřejných fakultách a 5 soukromých školách. Kromě uměleckých škol je najdete na humanitních, technických a ekonomických fakultách, pedagogické fakulty zase nabízejí učitelství umělecky orientovaných předmětů.
Maturita krok za krokem 1: Jak se připravit
Do maturitní zkoušky už není daleko a je načase nachystat si plán boje. Dobrá příprava na maturitu nespočívá jen v naučení se látky – přesouvání učiva z poznámek a knih do hlavy je jen jednou z mnoha fází celé maturitní bitvy. Mnoho studentů se například s plnou vervou pustí do učení, ale pak zjistí, že jim nezbývá čas nebo k některým tématům nemají žádné podklady. Abyste z maturitního pole neodešli poražení, zpracovali jsme pro vás společně s portálem Seminárky.cz rady a návody, jak se na velký den D připravit. Ujasníte si, kde získat další zdroje pro vypracování maturitních otázek, učebnice a materiály v tištěné podobě, jak se připravit na poslední chvíli díky e-learningu v online přípravných kurzech k maturitě, a kde získat ostré i vzorové testy k maturitě z minulých let.
Jak zvládnout maturitní ročník a přijímačky
Maturita nebo přijímací zkoušky na vysokou školu jsou v nedohlednu? Nenechte se uchlácholit tolika měsíci, které vás dělí od doby, než to všechno vypukne. Maturita i přijímačky vyžadují nastudování velkého objemu látky naráz a do toho musíte zvládat běžný průběh školního roku a další povinnosti. V článku vám proto poradíme, jak si všechny úkoly během následujícího školního roku rozdělit, abyste maturitou a přijímačkami prošli s úspěchem a hlavně bez zbytečných nervů a obav.
Mohlo by vás také zajímat:
Průvodce maturitou: Co, kdy, kde, kritéria hodnocení, vzorové i ostré testy
Podívejte se, jak se na dostat na nejžádanější obory - stáhněte si e-booky zdarma, podívejte se na videa: práva, medicína, psychologie, ekonomie, humanitní obory, TSP OSP, Policejní akademie ČR
Potřebujete připravit na přijímací zkoušky? Podívejte se na učebnice a kurzy k přípravě na přijímačky.
Jak se dostat na nejžádanější obory vysokých škol
Jak si vybrat základní školu
Jste rádi, že už máte základní školu za sebou? Nebo to byla nejlepší škola na světě? Budeme rádi, když nám své zkušenosti napíšete na info@kampomaturite.cz. A pro ty, kdo vybírají školu pro své dítko, přinášíme malý návod.
Rozcestník: Kam po škole?
Zvážili jste, kam se vydat po maturitě? Shrnujeme hlavní výhody a nevýhody jednotlivých možností.
Maturita krok za krokem 3: Profilová část maturity (přírodovědné předměty)
V předchozích částech maturitního seriálu jsme pro vás s portálem Seminarky.cz shrnuli základní rady, jak se připravovat na maturitu, a informace o společné části. V tomto dílu se blíže podíváme na profilovou část, která je specifická pro jednotlivé střední školy.
Maturita krok za krokem 2: Společná část maturity (český jazyk a literatura, matematika a cizí jazyk)
V minulém díle seriálu o maturitě jsme vám společně s portálem Seminarky.cz dáli tipy na obecnou strategii přípravy k vaší velké zkoušce. Tentokrát se podíváme na tři předměty, s nimiž se jako s povinnými setkáte u společné části maturity, a to český jazyk a literaturu, matematiku a cizí jazyk. Český jazyk a literaturu absolvují všichni studenti, u druhého předmětu povinné části si můžete zvolit mezi matematikou a cizím jazykem.
Zkouškové a pololetí? Se Seminárkami není problém
První lednový týden neznamená jen nový rok, ale také začátek zkouškového období pro vysokoškoláky a pololetního zkoušení a psaní písemek pro středoškoláky. Ať už se pečlivě připravujete, nebo učení necháváte na poslední chvíli, nezapomeňte nahlédnout do naší databáze a stáhnout si materiály, které se vám budou hodit.
Zkrácené VŠ studium pro absolventy VOŠ
Vyšší odborné školy v mnoha případech nenabízí "jen" titul DiS. U mnoha z nich můžete pokračovat ve zkráceném studiu na vysoké škole nebo dokonce získat titul DiS. a Bc. najednou - obvykle vás to stojí jen rok navíc. V článku najdete školy, které tyto možnosti přímo nabízí, vysoké školy vám ale mohou na vyžádání uznat předměty i z ostatních vyšších odborných škol. Otázkou zůstává, jak se bude zkrácené studium vyvíjet po vydání standardů Akreditační komise - čtěte dále v článku.
Staňte se autory Seminárek
V počítači máte hromady studijních materiálů a zdají se vám nevyužité? Je vám líto, že si vaši seminární práci do školy pořádně nikdo nepřečetl? Rádi píšete, ale nevíte kde publikovat? Na Seminárkách čekáme právě na vás!
Studentské weby: využijte je na maximum
Studentský život online? Někdy to vypadá, že už byste vlastně vůbec nemuseli vycházet z domu. Některé věci jsou ale „na živo“ přece jen zábavnější a někde se bez osobní účasti prostě neobejdete. Přesto je dobré vědět, kde si ušetřit námahu a čas. Znáte weby pro studenty?
Sáhněte po profesionálních pracích na Seminárky.cz
Seminárky shromažďují především studentské práce, ale v naší databázi najdete také materiály zpracované odborníky, kteří se v dané oblasti nebo tématu profesně pohybují. Abyste jich mohli využít co nejlépe, připravili jsme pro vás tento rozcestník. Přes něj se snadno a bez zbytečných průtahů dostanete k profi pracím z předmětu, který vás zajímá.
Jsou studenti VŠ spokojeni se školou? Máme odpovědi z první ruky
V předchozích dílech našeho seriálu sestaveného z odpovědí z ankety na www.Seminarky.cz jste se dozvěděli, jaké jsou tipy současných vysokoškolských studentů pro zdolání přijímaček a úspěšný první rok na škole. Nakonec nás zajímalo, jak jsou se svým studiem spokojení a co vidí jako jeho výhody nebo naopak nevýhody. Pokud uvažujete o studium na vysoké škole, můžete z jejich zkušeností načerpat inspiraci, na co všechno si dát při výběru školy nebo oboru pozor.
Vyzkoušejte si přijímací testy na desítky fakult
Chcete si zdarma vyzkoušet přijímačky z minulých let? V naší databázi testů si můžete zdarma stáhnout varianty testů z minulých let a podívat se na varianty, které nabízejí samotné vysoké školy prostřednictvím aktualizovaných odkazů. A to pěkně pohodlně na jednom místě zde.
Jak správně citovat
Seminární práce obvykle nevisí ve vzduchoprázdnu, ale využívá informace, argumenty nebo názory získané z dalších zdrojů. Dobrá práce s odkazy na literaturu a citacemi je nejen klíčovou součástí autorské etiky a formálních publikačních zásad, ale dokonce nám ji ukládá i zákon. Než svoji seminárku odevzdáte, přesvědčte se proto, že je dokonalá i v tomto směru. Společně s portálem www.Seminarky.cz vám poradíme, jak na to.
Životopis a motivační dopis
Životopis by v ideálním případě měl být přizpůsoben každé konkrétní pracovní nabídce. Při popisu vaší dosavadní praxe totiž můžete vypíchnout činnosti, které jsou uvedeny v daném inzerátu a tím zůstat v sítu personalisty. Totéž samozřejmě platí pro motivační dopis.
Kam po škole: do práce
Hledáte práci? Víte co, kde, kdy, jak a za kolik chcete dělat? Odpověď na většinu otázek už určitě znáte, ale nezaškodí si informace shrnout.
Rozhovor: Co chybí maturantům?
Co chybí maturantům? Jaká je úroveň absolventů středních škol? Na čem by měli zapracovat? Co by nemělo chybět v připravované reformě vysokých škol? Jak by měli studenti volit obor studia nebo budoucího zaměstnavatele?
Zeptali jsme se čtyř odborníků - zastoupení v rozhovoru má praxe, reprezentanti soukromých vysokých škol, z toho jedna zahraniční, a také veřejná vysoká škola.
Školský zákon "v překladu": slovníček pojmů
Víte, jak je to podle školského zákona s omluvami, přijímacím řízením, lhůtami nebo třeba odkladem povinné školní docházky? Máme pro vás "překlad" zákona po novele - nejdůležitější pojmy zákona jsme vypsali a seřadili podle abecedy.
Jak zvládnout přijímačky: tipy lektorů přípravných kurzů
Zajímá vás, jak se připravit na přijímačky nebo maturitu? Co obnáší přípravné kurzy a práce lektora? Čtěte v rozhovoru s lektorkami našich přípravných kurzů Amos.
Jazykové testy online: vyzkoušejte se z angličtiny, němčiny a dalších jazyků
Budete letos maturovat? Čekají vás přijímačky? Nebo potřebujete zjistit, na jaké jste úrovni, abyste se mohli přihlásit na některý z jazykových kurzů? Přehled online testů a jazykových škol, které nabízejí rozřazovací jazykové testy zdarma, najdete v tomto článku.
Startuje soutěž MissMaturita.cz!
Čtvrtý ročník soutěže MissMaturita.cz startuje právě dnes!
Na co se můžete těšit? Napínavé hlasování, krásné maturantky a maturanty, a pokud se přihlásíte, můžete získat hodnotné ceny: dvoutýdenní jazykový pobyt v zahraničí, pomaturitní jazykové studium, profesionální fotografie, videoklip a spolupráci s modelingovou agenturou nebo jízdenky do Berlína či Vídně.
Přihlaste se už dnes na www.MissMaturita.cz.
Pět rozhovorů s vedením soukromých vysokých škol
Dr. Bohuslava Šenkýřová, rektorka Vysoké školy finanční a správní, prof. PhDr. Michal Klíma, M.A., CSc., rektor Metropolitní univerzity Praha, Ing. Marek Beránek, ředitel Unicorn College, doc. RNDr. Josef Benda, CSc., prorektor Bankovního institutu vysoké školy a prof. Ing. Milan Žák, CSc., rektor Vysoké školy ekonomie a managementu, odpovídali na naše otázky k soukromým vysokým školám a vývoji vysokého školství. Rozhovor si můžete přečíst také v dubnovém čísle časopisu KamPoMaturitě.CZ (zdarma si jej stáhnete zde).
Akademický slovník
Rozhovory s rektory
V tomto článku najdete úplné znění rozhovorů s rektory vysokých škol. Prof. MVDr. Vladimír Večerek, CSc., MBA, rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (VFU), prof.
Ing. Karel Rais, CSc. MBA, rektor Vysokého učení technického v Brně (VUT), prof. Ing. Jaroslav Hlušek, CSc., rektor Mendelovy univerzity v Brně, doc. RNDr. Josef Hynek, MBA, Ph.D., rektor
Univerzity Hradec Králové a prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava odpovídali na otázky k vývoji vysokého školství.
Jak se psychicky připravit k maturitě a přijímací zkoušce na VŠ
Nestačí se jen „našrptat“, zvlášť když přesně nevíte, co všechno se máte učit. Na tak důležitý krok, jako je maturita a po ní přicházející přijímací zkouška na vysokou školu, je třeba se připravit skutečně důsledně a s dostatečným předstihem. Oslovili jsme proto MUDr. Janu Schmidtovou, která pracuje jako psychoterapeut a psychiatr již více než devět let, a zeptali se jí, jak se z pohledu odborníka dá den „D“ v pohodě zvládnout.
Jaké to je být plážovým plavčíkem v USA?
„Fyzicky, psychicky i finančně náročné“, říká Jakub Zaoral, student provozně ekonomické fakulty ČZU, který tam byl jako účastník programu Work and Travel. „Pak když se to rozjede, tak už je to v pohodě a je to fakt super.“