Kdy vysoké školy pořádají dny otevřených dveří
Velká část dnů otevřených dveří vysokých škol se přesunula do virtuálního prostoru - aktualizovali jsme článek o online akce vysokých škol. Hlavní nápor akcí, pořádaných veřejnými vysokými školami, probíhá v zimě. V dalších měsících už převažují dny otevřených dveří, které konají soukromé vysoké školy. Nenechte si utéct akce fakult, které vás zajímají.
Jak vybrat vysokou školu napoprvé
Podle statistik jednotlivých škol v průběhu studia odpadne až polovina studentů. Podle dotazníků spokojenosti by mnoho dalších studentů a absolventů zvolilo jiný obor. Důsledky: Ztráta času, zbytečné placení za překročení doby studia, frustrace nebo práce v jiném oboru, než byl ten studovaný. Řešení? Studijní plány, reference a prostupnost studia řešte už teď.
Na které fakulty se dostanete bez přijímaček?
V našem přehledu najdete ty fakulty, kde se alespoň na 1 program či obor můžete dostat bez přijímací zkoušky, aniž byste o prominutí přijímaček museli žádat. Na mnoha dalších oborech vám navíc přijímací zkoušky prominou - stačí mít určitý studijní průměr, absolvovat příslušný počet let vybraný předmět, vykázat účast v olympiádě nebo soutěži z daného předmětu.
SCIO a Národní srovnávací zkoušky (NSZ) termíny pro 2020/21
Vzhledem k situaci ohledně COVID-19 je možné, že se podmínky a termíny budou měnit, informace doporučujeme ověřit na stránkách Scio.
Pro přijetí na některé vysoké školy jsou vyžadovány Národní srovnávací zkoušky, které pořádá firma SCIO. Tyto testy na fakultách nahrazují přijímací zkoušky, některé fakulty pouze přihlížejí k dobrým výsledkům zkoušek.
Přihlásit se můžete ke kterémukoliv termínu, i před podáním přihlášky na samotnou vysokou školu. Pokud přijdete vícekrát, započte se vám jen nejlepší výsledek.
Humanitní obory: Co fakulty chystají v příštím roce?
Na humanitně zaměřené programy a obory se v minulém roce hlásilo přes 43 tisíc zájemců*. Zářijové číslo časopisu věnujeme humanitním oborům. Čím jsou fakulty specifické? Jaká opatření chystají v přijímacím řízení pro příští rok? Na to jsme se zeptali děkanů jednotlivých fakult s humanitně zaměřenými programy a obory.
Rozhovory: Vysoké školy a COVID-19
I v září je situace kolem COVID-19 stále aktuálním tématem. Oslovili jsme rektory vybraných vysokých škol v celé ČR s několika otázkami. Krize jako příležitost ke změně, aktivity, do kterých se školy zapojily, co si z krize můžeme vzít jako společnost. Výběr z rozhovorů si můžete přečíst také v zářijovém čísle časopisu.
Které vysoké školy přijímají přihlášky v dalších měsících
Většina veřejných a státních vysokých škol uzavírá příjem přihlášek v únoru a v březnu. I na jaře a v létě ale můžete uspět s podáním přihlášky. Rozpis podle jednotlivých škol najdete v příloze k článku. Přihlášky navíc přijímají soukromé vysoké školy (obvykle do konce září), vyšší odborné školy a jazykové školy pro pomaturitní jazykové studium.
Přečtěte si nové číslo časopisu KamPoMaturite.CZ
Lednové číslo časopisu KamPoMaturitě.CZ poputuje k maturantům v celé ČR. Prolistujte si jej nebo stáhněte zdarma na www.Casopis.KamPoMaturite.cz. Přečtěte si rozhovory s děkany ekonomicky zaměřených škol a fakult, zjistěte, jak neskončit u přijímaček pod čarou, kde uspějete i bez přijímacích zkoušek, nebo vyzkoušejte test z matematiky a projděte si speciál zaměřený na ekonomické obory.
Rozhovory: Jakou vybrat ekonomickou fakultu či školu?
Na ekonomické fakulty a ekonomicky zaměřené programy a obory se každoročně hlásí kolem 20 % všech uchazečů o studium. Lednové číslo časopisu věnujeme právě jim. Přečtěte si v tomto článku, co o "svých" fakultách a školách říkají jejich vedoucí představitelé, a proč by vám je doporučili ke studiu.
Video návody: Jak se dostat na nejžádanější obory a udělat maturitu
Čekají vás přijímačky nebo maturita a jste zahlceni informacemi? Připravili jsme pro vás přehledná videa, kde najdete vše, co jste potřebovali vědět.
Přečtěte si nové číslo časopisu KamPoMaturite.CZ
Lednové číslo časopisu KamPoMaturitě.CZ po novém roce poputuje k maturantům v celé ČR v novém roce, pokud se na vás nedostane, můžete časopis prolistovat nebo stáhnout zdarma na www.Casopis.KamPoMaturite.cz. Projděte si manuál přijímacího řízení na VŠ, mapu vysokých škol v České republice a vyzkoušejte si test ZSV NSZ SCIO.
Přehled udělovaných titulů VŠ a VOŠ ČR
Tápete v tom, jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy titulů? Pokud vás zajímá, jak může být doktor medicíny doktorem, přestože se jedná o magisterský stupeň studia, nebo jaký je rozdíl mezi Ph.D. a PhDr., objasnění naleznete v následujícím přehledu.
Rozcestník: Kam po škole?
Zvážili jste, kam se vydat po maturitě? Shrnujeme hlavní výhody a nevýhody jednotlivých možností.
Jsou studenti VŠ spokojeni se školou? Máme odpovědi z první ruky
V předchozích dílech našeho seriálu sestaveného z odpovědí z ankety na www.Seminarky.cz jste se dozvěděli, jaké jsou tipy současných vysokoškolských studentů pro zdolání přijímaček a úspěšný první rok na škole. Nakonec nás zajímalo, jak jsou se svým studiem spokojení a co vidí jako jeho výhody nebo naopak nevýhody. Pokud uvažujete o studium na vysoké škole, můžete z jejich zkušeností načerpat inspiraci, na co všechno si dát při výběru školy nebo oboru pozor.
Jak přežít 1. rok studia na VŠ? Máme rady a tipy z první ruky
Vstup na vysokou školu je v mnohém krokem do neznáma a první rok na vás čeká spousta novinek. Nové prostředí, spolužáci, denní režim, přístup vyučujících… Aby vaše „aklimatizace“ proběhla rychle a bez problémů, zeptali jsme se současných vysokoškoláků, jaké jsou jejich rady a tipy pro první ročník.
Jak zvládnout přijímačky na VŠ? Máme rady a tipy z první ruky
Kdo vám řekne lépe, jak vyzrát na studium na vysoké škole, než ti, kdo na ní studují? Oslovili jsme proto studenty veřejných i soukromých vysokých škol z celé republiky, aby nám prozradili své zkušenosti. Z výsledků ankety na www.Seminarky.cz jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější informace - v prvním díle o úskalích přijímacích zkoušek.
Vyzkoušejte si přijímací testy na desítky fakult
Chcete si zdarma vyzkoušet přijímačky z minulých let? V naší databázi testů si můžete zdarma stáhnout varianty testů z minulých let a podívat se na varianty, které nabízejí samotné vysoké školy prostřednictvím aktualizovaných odkazů. A to pěkně pohodlně na jednom místě zde.
Chcete jít na vyšší odbornou školu?
Máte maturitu, chtěli byste prohloubit kvalifikaci, ale na vysokou ani do praxe se nechystáte? Chcete zjistit všechno o vyšších odborných školách? Nebo potřebujete zjistit možnosti studia a porovnat je s vysokými školami? Vše zjistíte v adresáři VyssiOdborneSkoly.com.
Pět rozhovorů s vedením soukromých vysokých škol
Dr. Bohuslava Šenkýřová, rektorka Vysoké školy finanční a správní, prof. PhDr. Michal Klíma, M.A., CSc., rektor Metropolitní univerzity Praha, Ing. Marek Beránek, ředitel Unicorn College, doc. RNDr. Josef Benda, CSc., prorektor Bankovního institutu vysoké školy a prof. Ing. Milan Žák, CSc., rektor Vysoké školy ekonomie a managementu, odpovídali na naše otázky k soukromým vysokým školám a vývoji vysokého školství. Rozhovor si můžete přečíst také v dubnovém čísle časopisu KamPoMaturitě.CZ (zdarma si jej stáhnete zde).
Akademický slovník
Rozhovory s rektory
V tomto článku najdete úplné znění rozhovorů s rektory vysokých škol. Prof. MVDr. Vladimír Večerek, CSc., MBA, rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (VFU), prof.
Ing. Karel Rais, CSc. MBA, rektor Vysokého učení technického v Brně (VUT), prof. Ing. Jaroslav Hlušek, CSc., rektor Mendelovy univerzity v Brně, doc. RNDr. Josef Hynek, MBA, Ph.D., rektor
Univerzity Hradec Králové a prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava odpovídali na otázky k vývoji vysokého školství.
Napsali o nás...... Lesk a bída psychologie
Na psychologii se dostane každý desátý uchazeč. Jak být mezi úspěšnými? Radí lektorka Noemi Miňová.
„Mezi uchazeči jsou i lidé s psychickými problémy, zájemci o ezoteriku či okultní vědy. Psychologie je ale o něčem jiném.“
Rozhovor s lektorkou kurzů psychologie naší agentury Noemi Miňovou uvedla na svých stránkách www.psychologie.cz.