přečtěte si zdarma nové číslo časopisu |
Hlavní nápor akcí, pořádaných veřejnými vysokými školami, probíhá v zimě. V dalších měsících už převažují dny otevřených dveří, které konají soukromé vysoké školy. Nenechte si utéct akce fakult, které vás zajímají.
Většina veřejných a státních vysokých škol uzavírá příjem přihlášek v únoru (25 fakult a škol) a v březnu (86). I na jaře a v létě ale můžete uspět s podáním přihlášky. Rozpis podle jednotlivých škol najdete v příloze k článku. Přihlášky navíc přijímají soukromé vysoké školy (obvykle do konce září), vyšší odborné školy a jazykové školy pro pomaturitní jazykové studium. Všechny termíny pro rok 2024 najdete v kalendáři termínů, podrobnosti k jednotlivým oborům a školám pak v redesignovaném adresáři VysokeSkoly.com.
Pro přijetí na některé vysoké školy jsou vyžadovány Národní srovnávací zkoušky, které pořádá společnost SCIO. Tyto testy na fakultách nahrazují přijímací zkoušky, některé fakulty pouze přihlížejí k dobrým výsledkům zkoušek. Někdy jsou uznávány pouze vybrané termíny. Přihlásit se můžete i před podáním přihlášky na vysokou školu, v případě absolvování více pokusů se vám započítá nejlepší výsledek.
V našem přehledu najdete ty fakulty veřejných VŠ, kde se alespoň na 1 program či obor můžete dostat bez přijímací zkoušky, aniž byste o prominutí přijímaček museli žádat. Na mnoha dalších oborech vám navíc přijímací zkoušky prominou - stačí mít určitý studijní průměr, absolvovat příslušný počet let vybraný předmět, vykázat účast v olympiádě nebo soutěži z daného předmětu. Konkrétní požadavky pro rok 2024 najdete na www.VysokeSkoly.com.
Pedagogické fakulty v minulém roce evidovaly přes 21 tisíc zájemců. Speciál zářijového čísla časopisu je zaměřen na pedagogické programy. Vedoucí pracovníci pedagogických fakult, institutů a škol nám odpověděli na dotazy, které vám pomohou s výběrem konkrétní fakulty.
Přečtěte si zářijové číslo časopisu KamPoMaturitě.CZ. Prolistujte si je nebo stáhněte zdarma na www.Casopis.KamPoMaturite.cz.. Speciál o ekonomických oborech, test OSP SCIO a další informace.
Podle statistik jednotlivých škol v průběhu studia odpadne až polovina studentů. Podle dotazníků spokojenosti by mnoho dalších studentů a absolventů zvolilo jiný obor. Důsledky: Ztráta času, zbytečné placení za překročení doby studia, frustrace nebo práce v jiném oboru, než byl ten studovaný. Řešení? Studijní plány, reference a prostupnost studia řešte už teď.
Na humanitně zaměřené programy a obory se v minulém roce hlásilo přes 43 tisíc zájemců*. Zářijové číslo časopisu věnujeme humanitním oborům. Čím jsou fakulty specifické? Jaká opatření chystají v přijímacím řízení pro příští rok? Na to jsme se zeptali děkanů jednotlivých fakult s humanitně zaměřenými programy a obory.
I v září je situace kolem COVID-19 stále aktuálním tématem. Oslovili jsme rektory vybraných vysokých škol v celé ČR s několika otázkami. Krize jako příležitost ke změně, aktivity, do kterých se školy zapojily, co si z krize můžeme vzít jako společnost. Výběr z rozhovorů si můžete přečíst také v zářijovém čísle časopisu.
Čekají vás přijímačky nebo maturita a jste zahlceni informacemi? Připravili jsme pro vás přehledná videa, kde najdete vše, co jste potřebovali vědět.
Tápete v tom, jaký je rozdíl mezi jednotlivými druhy titulů? Pokud vás zajímá, jak může být doktor medicíny doktorem, přestože se jedná o magisterský stupeň studia, nebo jaký je rozdíl mezi Ph.D. a PhDr., objasnění naleznete v následujícím přehledu.
Zvážili jste, kam se vydat po maturitě? Shrnujeme hlavní výhody a nevýhody jednotlivých možností.
V předchozích dílech našeho seriálu sestaveného z odpovědí z ankety na www.Seminarky.cz jste se dozvěděli, jaké jsou tipy současných vysokoškolských studentů pro zdolání přijímaček a úspěšný první rok na škole. Nakonec nás zajímalo, jak jsou se svým studiem spokojení a co vidí jako jeho výhody nebo naopak nevýhody. Pokud uvažujete o studium na vysoké škole, můžete z jejich zkušeností načerpat inspiraci, na co všechno si dát při výběru školy nebo oboru pozor.
Vstup na vysokou školu je v mnohém krokem do neznáma a první rok na vás čeká spousta novinek. Nové prostředí, spolužáci, denní režim, přístup vyučujících… Aby vaše „aklimatizace“ proběhla rychle a bez problémů, zeptali jsme se současných vysokoškoláků, jaké jsou jejich rady a tipy pro první ročník.
Kdo vám řekne lépe, jak vyzrát na studium na vysoké škole, než ti, kdo na ní studují? Oslovili jsme proto studenty veřejných i soukromých vysokých škol z celé republiky, aby nám prozradili své zkušenosti. Z výsledků ankety na www.Seminarky.cz jsme pro vás vybrali ty nejzajímavější informace - v prvním díle o úskalích přijímacích zkoušek.
Chcete si zdarma vyzkoušet přijímačky z minulých let? V naší databázi testů si můžete zdarma stáhnout varianty testů z minulých let a podívat se na varianty, které nabízejí samotné vysoké školy prostřednictvím aktualizovaných odkazů. A to pěkně pohodlně na jednom místě zde.
Máte maturitu, chtěli byste prohloubit kvalifikaci, ale na vysokou ani do praxe se nechystáte? Chcete zjistit všechno o vyšších odborných školách? Nebo potřebujete zjistit možnosti studia a porovnat je s vysokými školami? Vše zjistíte v adresáři VyssiOdborneSkoly.com.
Dr. Bohuslava Šenkýřová, rektorka Vysoké školy finanční a správní, prof. PhDr. Michal Klíma, M.A., CSc., rektor Metropolitní univerzity Praha, Ing. Marek Beránek, ředitel Unicorn College, doc. RNDr. Josef Benda, CSc., prorektor Bankovního institutu vysoké školy a prof. Ing. Milan Žák, CSc., rektor Vysoké školy ekonomie a managementu, odpovídali na naše otázky k soukromým vysokým školám a vývoji vysokého školství. Rozhovor si můžete přečíst také v dubnovém čísle časopisu KamPoMaturitě.CZ (zdarma si jej stáhnete zde).
V tomto článku najdete úplné znění rozhovorů s rektory vysokých škol. Prof. MVDr. Vladimír Večerek, CSc., MBA, rektor Veterinární a farmaceutické univerzity Brno (VFU), prof.
Ing. Karel Rais, CSc. MBA, rektor Vysokého učení technického v Brně (VUT), prof. Ing. Jaroslav Hlušek, CSc., rektor Mendelovy univerzity v Brně, doc. RNDr. Josef Hynek, MBA, Ph.D., rektor
Univerzity Hradec Králové a prof. Ing. Ivo Vondrák, CSc., rektor Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava odpovídali na otázky k vývoji vysokého školství.
Na psychologii se dostane každý desátý uchazeč. Jak být mezi úspěšnými? Radí lektorka Noemi Miňová.
„Mezi uchazeči jsou i lidé s psychickými problémy, zájemci o ezoteriku či okultní vědy. Psychologie je ale o něčem jiném.“
Rozhovor s lektorkou kurzů psychologie naší agentury Noemi Miňovou uvedla na svých stránkách www.psychologie.cz.
AMOS – KamPoMaturite.cz, s.r.o.
Dukelských hrdinů 21
Praha 7
170 00
info@kampomaturite.cz
+420 606 411 115
Volejte
Můžete zvolit, jakým způsobem budou vaše osobní údaje využívány.