Leden: Výběr školy, dny otevřených dveří a přípravné kurzy
Jak vybrat školu
Někdo má jasno, jiný tápe, a uzávěrka přihlášek se blíží. Sestavili jsme přehledné schéma, kde najdete 8 skupin kritérií a přes 20 nejdůležitějších otázek, na které by si měl váš potomek odpovědět. Podrobnější návod přinášíme v našem článku, „stravitelnější“ formu představují videa, která jsme připravili pro nejžádanější obory, jako je medicína, právo, psychologie nebo ekonomické fakulty.
Dny otevřených dveří
Obor je vybraný? Pak doporučujeme navštívit dny otevřených dveří na daných školách. Kromě informací o přijímacím řízení získáte přehled o dostupnosti a umístění školy (ve stresu před přijímačkami se nacvičená trasa může hodit), výukových prostorách, potenciálních vyučujících a „nasajete“ atmosféru. Většinu jich školy pořádají v lednu a únoru, jen na veřejných vysokých školách jde o více než sto akcí. Přehled podle jednotlivých škol i chronologicky seřazené akce projděte v našem článku zde. Pravidelně v něm aktualizujeme také seznam akcí soukromých vysokých škol.
Příprava v kurzu
Systematická příprava je základem úspěchu. A ruku na srdce, při domácí přípravě dost často pokulhává realita za očekávaným výsledkem. V přípravném kurzu na studenty čekají lektoři, kteří se specializují na daný obor, mají zkušenosti s přípravou, doporučí nejvhodnější učebnice, a znají vychytávky, které studenty čekají v prvním ročníku na vysoké škole. Tedy alespoň v našich kurzech. Ale pozor, tituly ani garanti kurzů nejsou zárukou kvality. Zjistěte si reference předchozích účastníků a ptejte se, kteří konkrétní lektoři budou učit zrovna vašeho syna či dceru. Všechny tyto informace najdete na našem webu.
Pokud konkurence slibuje úspěšnost 98 %, doporučujeme zbystřit. Vážně myslíte, že téměř všichni účastníci uspějí u přijímaček? Například u psychologie by v tom případě studenti jediného běhu kurzu téměř zaplnili celou kapacitu daného oboru, a o tom si dovolíme pochybovat. U našich kurzů má absolvent 3x vyšší šanci u přijímacích zkoušek, než je obvyklá šance na přijetí v daném oboru. Samozřejmě za předpokladu, že do kurzu skutečně docházel a aktivně se připravoval. Protože jsme si jisti kvalitou našich přípravných kurzů – nultých ročníků o rozsahu 96 hodin, nabízíme studentům, kteří splní podmínku účasti v kurzu a projdou závěrečným testem, garanci vrácení peněz v případě nepřijetí na vybraný obor.
Jaká je velikost skupiny? V přednáškovém sále pro 100 studentů nemůže být ani řeč o individuálním přístupu, zapomenout můžete i na zpětnou vazbu. Optimální skupina je do 30 studentů. Do našich kurzů v průměru dochází 18 studentů.
Nejvíce studentů dochází do přípravných kurzů na přijímací zkoušky už v průběhu maturitního ročníku. Pokud syn nebo dcera již maturovali, nepokračují ve studiu na SŠ, VOŠ či VŠ, a zajímá vás status studenta, je nutné vybrat kurz, spojený s pomaturitním jazykovým studiem. Pouze v této kombinaci, při splnění dalších podmínek (denní jazykové studium příslušného rozsahu a v instituci akreditované MŠMT, zahájení studia nejpozději do konce roku po 1. vykonané maturitní zkoušce aj.) totiž zůstává zachován status studenta. U našich přípravných kurzů účastníci status studenta nemají.
V lednu zahajují také kurzy přípravy na maturitní zkoušku.
Únor: Podání přihlášky
Před podáním přihlášky
Víte přesně, z čeho se přijímací zkoušky skládají? Jaké jsou možnosti prominutí a mají být součástí přihlášky nějaké přílohy? Rozhodně doporučujeme si tyto informace zjistit ještě před podáním přihlášky.
Informace aktualizované pro daný rok najdete na jednom místě na www.VysokeSkoly.com. Užitečné informace o datech konání přijímacích zkoušek, náplni přijímaček, nejzazších termínech pro podání přihlášky nebo odkazy na elektronické přihlášky si můžete také zdarma stáhnout v podobě aplikace Adresář škol – k dispozici je na Google play i AppStore.
Jak přihlášku vyplnit
Tradiční termín pro podání přihlášek je na konci měsíce února. Nicméně značná část škol posouvá uzávěrku přihlášek na březen nebo dokonce konec dubna. Je vhodné vyhýbat se nejzazším termínům a pro jistotu termíny podání přihlášek raději ověřit na studijním oddělení dané školy.
Vlastní vyplňování přihlášky je kapitola sama pro sebe. Nejčastější dotazy studentů jsme zohlednili v podrobném návodu, jak vyplnit přihlášku.
Březen: Nejvyšší čas začít
Ověřte si, zda má váš maturant všechny materiály. Kromě učebnic, zápisků z hodin a vypracovaných maturitních otázek se mohou hodit také vzorové testy z minulých let nebo ostré testy, které byly použity v minulých ročnících státní maturity. Pokud ještě něco postrádá, nezoufejte. 95 % veškeré literatury k maturitě seženete v našem e-shopu, podklady pro maturitní otázky, čtenářské deníky a další podklady lze získat také na www.seminarky.cz.
Duben: Profilová část maturity
Od 1. dubna mohou probíhat písemné a praktické zkoušky profilové části maturity. 2-3 povinné zkoušky a nejvýš 2 nepovinné zkoušky určuje ředitel školy, kam vaše dítě dochází.
V dubnu také vychází nové číslo časopisu pro maturanty a studenty třetích ročníků. Dubnové číslo je věnované tématu, kam zamířit po maturitě. Najdete v něm užitečné informace ke statusu studenta, hledání práce, přehled fakult, které vypisují druhá kola přijímacího řízení, a další. Všechna čísla časopisu můžete zdarma stáhnout nebo prolistovat na www.Casopis.KamPoMaturite.cz.
Květen: Státní maturita a testy
Letos zahajuje společná část maturitní zkoušky 4. května didaktickým testem z matematiky a končí 11. 5. 16. května budou k dispozici výsledky didaktických testů a začínají ústní zkoušky. Pokud byste chtěli požádat o přezkoumání průběhu a výsledku zkoušky, je třeba požádat krajský úřad nebo magistrát do 20 dnů od konce období pro konání profilové části nebo konání písemných prací společné části maturity. U didaktických testů je termín také 20 dnů, žádost se ale podává u MŠMT. Podrobné informace najdete v článku o nové maturitě.
Je maturita úspěšně za vámi? Gratulujeme a doporučujeme plně se soustředit na nadcházející přijímací zkoušky. Na webu jsou k dispozici e-booky s návody, jak se dostat na nejžádanější obory. Obsahují vzorové testy, další jsou k dispozici na http://www.vysokeskoly.com/testy a shromáždili jsme také odkazy na testy fakult z minulých let.
Červen: Jde do tuhého
Pokud maturita nedopadla, do 25. června je nutné podat přihlášku k náhradní nebo opravné maturitě pro podzimní období.
Během června probíhá většina přijímacích zkoušek. S naším návodem jste už určitě svou ratolest vybavili všemi potřebnými materiály a informacemi. Před vlastní zkouškou je dobré si ověřit místo a čas konání a jak se tam včas dopravit. Stres může udělat své, proto raději doporučujeme zkontrolovat potřebné doklady, psací potřeby, nutné dokumenty, které budou u zkoušky potřeba – např. přílohy k přihlášce, kopie maturitního vysvědčení, seznam povinné literatury a další.
Červenec: Nevyšlo to?
Pokud by to u přijímacích zkoušek nevyšlo, má vaše ratolest možnost podat odvolání. Musí to ale stihnout do 30 dnů od doručení záporného vyrozumění; smysl to má v případě, že je sice „pod čarou“, ale přijímací zkoušky složili úspěšně. Podrobný návod najdete v článku.
Nevydařilo se to ani na odvolání? Je dobré mít v záloze plán B. Tedy pojistku v podobě přihlášky na jiný obor. I v červnu se najdou veřejné vysoké školy, které přijímají přihlášky ve druhém kole, některé navíc berou i bez přijímacích zkoušek. Na výběr je také 44 soukromých vysokých škol, přes 170 vyšších odborných škol, jejich přehled najdete na www.AdresarSkol.cz. Vylepšení jazykové úrovně a zároveň zachování statusu studenta nabízí už zmiňované pomaturitní jazykové studium.
Další možností jsou kurzy celoživotního vzdělávání nebo přípravné kurzy – pozor, toto studium je bez statusu studenta (pokud není kombinované s pomaturitním jazykovým studiem, jak jsme psali výše), ale na některých školách může přinést dodatečné body při přijímacím řízení nebo uznání části kreditů při řádném studiu.
Případně je možné uvažovat o studiu v zahraničí nebo o nástupu do zaměstnání.
Ať už to dopadne jakkoliv, přejeme hodně úspěchů a pevné nervy. A v případě, že jste nenašli v článku odpověď na svoje dotazy, kontaktujte nás, rádi vám poradíme.