Několik čísel
Pomaturitní studium navštěvovalo v předchozích letech kolem 5000 žáků se statusem studenta. V kurzech je podle různých odhadů cca 25 % lidí, kterých se status studenta netýká a kteří tedy žádné výhody nemají, a přesto kurz studují.
Školné se v závislosti na regionu a akčních nabídkách pohybuje mezi 20-25 000 Kč za školní rok. Maximální
počet studentů ve třídě je 18, obvykle je to ale spíše 12-14.
Požadavky na kvalifikaci lektorů jsou shodné s požadavky na kvalifikaci pedagogických pracovníků středních škol. Zvláště ve větších městech tvoří velkou část lektorů pomaturitních kurzů rodilí mluvčí daného jazyka.
Jak dlouho takový kurz trvá a jak často probíhá?
Roční pomaturitní kurzy zpravidla trvají od 1. září do 30. června. Výuka probíhá po každý všední den a to 4 vyučovací hodiny denně. Díky takovéto intenzitě budete jazyk ovládat na velmi vysoké úrovni. I když je angličtina nejvyhledávanějším jazykem, v nabídce škol se objevuje i pomaturitní studium němčiny, francouzštiny, italštiny, španělštiny, ruštiny a jiných jazyků.
Některé školy nabízí ke kurzům i možnost ubytování, kterou jistě ocení a využijí dojíždějící studenti.
Jak vybrat kvalitní pomaturitko?
Pomaturitní jazykové studium dnes nabízí stále více a více škol v celé České republice, a tak ať už pocházíte z Prahy, Brna, Ostravy či jiného města, zaručeně si budete moct vybírat z více možností. Na to ale dejte pozor - právě díky velkému výběru můžete narazit i na méně kvalitní pomaturitní jazykové kurzy nebo dokonce zbytečně předražené.
Jaké jsou hlavní zásady výběru?
- Jazyková škola musí mít akreditaci ministerstva školství ČR. Seznam akreditovaných škol naleznete na stránkách MŠMT.
- Lektoři kurzu musí být dostatečně kvalifikovaní (včetně rodilých mluvčích).
- Rozdělení studentů do jednotlivých skupin kurzu by mělo proběhnout na základě písemného testu, který určí úroveň znalosti jazyka.
- Ve skupině by nemělo být více než 18 studentů.
- Jazyková škola by měla nabízet možnost složení státních jazykových zkoušek (v lepším případě i mezinárodních).
- Pokuste se zjistit procento úspěšnosti studentů jazykové školy u státních jazykových zkoušek (toto číslo nejlépe vypoví o kvalitě školy).
- Kvalita použitých učebních materiálů, se kterými se během roku pracuje – učebnice, doprovodná literatura, zvukové a audiovizuální nahrávky apod.
- Reference – nejcennějším zdrojem informací o kvalitě a průběhu kurzů jsou reference bývalých či současných studentů školy, případně doporučení od přátel.
Ověřené reference studentů i absolventů jazykových kurzů, včetně pomaturitních, najdete na internetových
stránkách www.fairlist.cz.
A jde to i dálkově
Kromě pomaturitních jazykových kurzů si také můžete zaplatit i dálkové pomaturitní studium. To není v oblasti studia jazyků příliš známé, ale pro ty, kteří na běžné studium v takové intenzitě nemají dostatek času, je to nejvhodnější forma výuky.
Martin Smutek,
FairList.cz
Článek najdete v dubnovém čísle časopisu KamPoMaturitě.cz. Online verzi prohlížejte nebo stahujte ZDARMA zde.