Všem zástupcům škol a fakult jsme položili tyto otázky:
- Proč by si měli zájemci vybrat studijní programy právě na Vaší škole/fakultě?
- Jak jsou absolventi připraveni na praxi?
- Jak škola zohledňuje vývoj moderních technologií a umělé inteligence při výuce?
- Jak vypadá ideální uchazeč a jak by měl být připraven na studium?
-
doc. PhDr. Marta Chromá, Ph.D. proděkanka pro magisterské studium PF UK
-
Ing. Ladislav Břeska, MBA, sales and marketing manažer AMBIS
Právnická fakulta MU
doc. JUDr. Mgr. Martin Škop, Ph.D., děkan
Proč by si měli zájemci vybrat studijní programy právě na Vaší fakultě?
Důvodů pro výběr jednoho ze studijních programů Právnické fakulty Masarykovy univerzity je několik. Pokud budete chtít pracovat jako právník, působit třeba jako soudce, advokát, státní zástupce nebo notář, je absolvování právnické fakulty nezbytné. Cílem právní profese je pomáhat lidem ve složitých životních situacích. Absolventi se proto setkávají se zajímavými lidmi a pronikají do všech oblastí lidského a společenského života. Přispívají k nalezení férového řešení, podle pravidel vhodných pro všechny zúčastněné. Absolventi Právnické fakulty Masarykovy univerzity se pohybují v oblastech od vesmírného nebo genetického výzkumu, přes sociální sféru, ochranu klimatu, až po svět obchodních korporací, bankovnictví nebo vyšetřování trestné činnosti. Programy na právnické fakultě také studujícím umožňují lépe poznat fungování společnosti. Studium práva představuje nejširší společenskovědní a humanitní studium. Spojují se v něm základy všech věd o společnosti, s porozuměním textu a snahou najít nejlepší způsoby řešení problémů.
Jak jsou absolventi připraveni na praxi?
Absolventi Právnické fakulty Masarykovy univerzity jsou na praxi připraveni výborně. V prvé řadě je nutné si uvědomit, že bez teoretických znalostí je jakékoli působení v právní praxi vyloučeno. Právo je rozsáhlý systém, kterému je nutné porozumět, aby se správně používal. Právo je také praktická disciplína: bez praxe neexistuje. Proto jsou právnické fakulty zaměřeny na propojení znalostí a dovedností nezbytných pro další profesní život. Studující Právnické fakulty Masarykovy univerzity musí v průběhu studia absolvovat 320 hodin praxe. Fakulta uznává praxi u poskytovatelů, které si studující sami vyberou, případně nabízí praxi u jednoho z mnoha partnerů, se kterými má uzavřené smlouvy.
Podle ohlasů zaměstnavatelů jsou absolventi Právnické fakulty Masarykovy univerzity připraveni na praxi opravdu výborně. Jsou proto na pracovním trhu žádaní a daří se jim úspěšně získávat pracovní pozice podle svých preferencí. I proto se nezaměstnanost mezi našimi absolventy blíží nule.
Jak škola zohledňuje vývoj moderních technologií a umělé inteligence při výuce?
Právnická fakulta Masarykovy univerzity je pověstná spojováním práva a moderních technologií. Dlouhá léta na ní působí Ústav práva a technologií, který je považován za významné centrum právního výzkumu spojeného s technologiemi. Fakulta je také součástí dynamické a excelentní univerzity, takže propojuje právo s mnoha dalšími obory bádání, včetně genetiky, biomedicíny, vesmírného výzkumu, kyberbezpečnosti, ochrany klimatu, energetické bezpečnosti atd. Všechny tyto oblasti se také projevují ve výuce: jako součást povinných předmětů (dokazování pomocí elektronických prostředků, elektronické uzavírání smluv, internetová tržiště) nebo jako povinně volitelné předměty. Setkat se tak lze s videoherním právem, energetickým právem, zdravotnickým právem, právem civilního letectví, regulací umělé inteligence atd.
Jako součást Masarykovy univerzity zohledňuje fakulta vývoj technologií a umělé inteligence nejen v náplni studia: například v informačním systému, který studujícím usnadňuje bezpečný průchod studiem (elektronické studijní opory).
Jak vypadá ideální uchazeč a jak by měl být připraven na studium?
Ideální uchazečka nebo uchazeč je člověk, který má povědomí o společenských vědách, o společnosti, nebojí se mít vlastní názor a obhajovat jej a je připraven mít otevřenou hlavu a oči. Studium práva vyžaduje přemýšlení a chuť zvládat výzvy: třeba se připravit na abstraktní a složité formulace (někdy je právní jazyk složitější), kombinovat více znalostí nebo propojit teoretické poznatky s jejich praktickým použitím a řešit spletité mezilidské vztahy nebo dokonce konflikty. Právo nepatří na středních školách mezi rozsáhle probírané oblasti, proto začínáme od začátku a není potřeba se obávat, že s nižší znalostí toho, jak právo funguje, se zájemci ve studiu ztratí. Studium na Právnické fakultě Masarykovy univerzity je uzpůsobeno tak, aby postupovalo od základů ke komplexním právním disciplínám. Podstatné je být připraven dozvědět se více o fungování společnosti a vzájemné interakci mezi lidmi, být schopen hájit svůj názor, ale současně být připraven naslouchat druhým, nebo řešit problémy.
Právnická fakulta UK
doc. PhDr. Marta Chromá, Ph.D. proděkanka pro magisterské studium
Proč by si měli zájemci vybrat studijní programy právě na Vaší fakultě?
Na Právnické fakultě Univerzity Karlovy máme pouze jeden studijní program v oboru Právo a právní věda, který poskytuje teoretický a praktický základ všech základních oborů českého práva v kontextu mezinárodního a evropského práva. Jedná se o pětiletý nedělený magisterský studijní program pouze v prezenční formě. Studium je koncipováno tak, aby umožnilo studujícím získat univerzální profil právníka, ale s možností profilace během studia, tj. vybírat si takové předměty, které prohloubí a rozšíří jejich zájem třeba o trestní právo, mezinárodní právo, soukromé právo atd. Absolvování neděleného magisterského studia je podmínkou pro výkon určitých právních profesí. Pokud se zájemce o studium hodlá v budoucnu stát soudcem, státním zástupcem, advokátem, notářem, mediátorem, soudním exekutorem nebo insolvenčním správcem, musí úspěšně absolvovat pětiletý magisterský studijní program Právo a právní věda.
Ale studium na naší fakultě poskytne každému absolventovi kvalitní předpoklady pro činnost v dalších oborech soukromé i veřejné sféry. Jednoduše řečeno – s diplomem z PF UK můžete dělat nejen práci právníka v těch nejznámějších profesích, ale i manažera nebo úředníka v jakékoliv oblasti včetně evropských struktur, nebo třeba policejního vyšetřovatele.
Jak jsou absolventi připraveni na praxi?
I když mají absolventi možnost pokračovat ve studiu v rámci doktorského studijního programu, aby jim byl udělen titul Ph.D., nebo možnost složit státní rigorózní zkoušku a obhájit rigorózní práci s cílem získat titul JUDr., naprostá většina absolventů začíná pracovat v organizacích, institucích, kancelářích nebo firmách, v nichž prošla odbornou praxí během studia na fakultě. Mnozí studující absolvují více takových praxí, aby se důkladně seznámili s různým právnickým i jiným pracovním prostředím a mohli se rozhodnout, co budou chtít po skončení fakulty dělat a čemu se věnovat. Studium poskytuje nejen dobrý znalostní základ, ale také přípravu na efektivní aplikaci různých (nejen) právních dovedností. Žádný absolvent Právnické fakulty v Praze nekončí na Úřadu práce.
Jak škola zohledňuje vývoj moderních technologií a umělé inteligence při výuce?
Moderní technologie jsou nedílnou součástí nejen výuky práva na fakultě, ale také odborné a vědecké práce vyučujících. Usnadňují organizaci života na fakultě nejen cestou elektronické komunikace mezi studujícími na jedné straně a zaměstnanci fakulty na straně druhé, ale postupnou elektronizací všech procesů na fakultě. Od letošního akademického roku je také možno splnit pět částí státní závěrečné zkoušky v písemné podobě v aplikaci moodle. Studující i vyučující mají možnost se v různých kurzech a seminářích seznámit s možnostmi umělé inteligence a na konkrétních příkladech vidět její využití přímo ve studiu, výuce a v právní praxi, přičemž se objevují i první diplomové práce, které se touto problematikou zabývají.
Jak vypadá ideální uchazeč a jak by měl být připraven na studium?
Ideální uchazeč neexistuje. Zájemců o studium práva, kteří se chtějí již mnoho let stát právníky a podřizují tomuto snu své studium a aktivity na střední škole, je velmi málo. Podstatné je, aby uchazeč byl ochoten pracovat nejen na tom, aby byl na fakultu přijat, tj. dobře se připravil na složení testů Národních srovnávacích zkoušek (test Obecných studijních předpokladů a test Základů společenských věd), případně zvládl během středoškolských studií složit některou mezinárodně uznávanou zkoušku z cizího jazyka na úrovni alespoň B2, nebo se účastnil středoškolské odborné činnosti, a rozšiřoval si tak své znalosti a dovednosti, které se mu budou velmi hodit při studiu na fakultě. Zároveň je však nutné, aby si uchazeč uvědomil, že přijetím na fakultu teprve vše začíná a záležet bude jen na něm, jak využije všech možností, jež mu Právnická fakulta nabídne.
Právnická fakulta UPOL
doc. JUDr. Václav Stehlík, LL.M. Ph.D., děkan
Proč by si měli zájemci vybrat studijní programy právě na Vaší fakultě?
Právnická fakulta UP v Olomouci má aktuálně v nabídce pro maturanty dva programy – pětiletý magisterský program Právo a právní věda, kteří je 3. nejžádanějším programem v rámci UP, a bakalářský Právo ve veřejné správě, který je na stejném žebříčku v top 15. Naše fakulta má ze všech právnických fakult v ČR nejpropracovanějším systém dovednostního a praktického vzdělávání. Jsme si totiž dobře vědomi toho, že teoretické znalosti jsou bez potřebných dovedností jako stavební kameny bez malty. Máme řadu povinných předmětů, které se vyučují a zkoušejí prakticky. Běžné zkoušíme formou klauzurních práci, kdy studenti řeší hypotetický právní problém s aplikací svých znalostí. Široké jsou také možnosti praktických povinně volitelných předmětů – máme špičkové právní kliniky, bohatou nabídku praxí a stáží. Další naší předností je „velikost“. V ročnících máme méně studentů, ti tak mají větší šanci se mezi sebou lépe poznat a s vyučujícími přijít do užšího kontaktu. Komunita naší fakulty je díky tomu soudržnější, lépe se všichni známe.
Jak jsou absolventi připraveni na praxi?
Výhodou studia práv je široká uplatnitelnost absolventů, kteří mají celou řadu kompetencí, jež jsou využitelné kdekoli a kdykoli na pracovním trhu. Není potřeba jako u mnohých vysokoškolských programů mít hned po maturitě vytyčenou kariéru. Právo se dá propojit s čímkoli. Nejlepší vizitkou ohledně připravenosti absolventů je zpětná vazba od zaměstnavatelů. Na základě několika průzkumů víme, že zaměstnavatelé jsou s absolventy Právnické fakulty UP v Olomouci více než spokojeni. Důvodem je i to, že naše fakulta má ze všech právnických fakult v ČR nejpropracovanější systém dovednostního a praktického vzdělávaní. Naši absolventi tak nemají jen skvělé teoretické znalosti, ale vědí, jak a kde je využít a jak právní praxe funguje. Další velkou devízou naší fakulty je poměrně velký rozsah výuky občanského práva. Absolventi tak mají pokrytý obor soukromého práva nejen do šířky, ale i do hloubky.
Jak škola zohledňuje vývoj moderních technologií a umělé inteligence při výuce?
Právnická fakulta UP v Olomouci se k tomuto vývoji snaží přistupovat systémově, v práci s AI vidíme budoucnost. Nově otevíráme nový doktorský studijní program Právo a digitální technologie. Některé prvky z tohoto programu budeme v přiměřené míře využívat i ve stávajících programech. To neznamená, že bychom s moderními technologiemi a AI doposud nepracovali. Zejména v praktických předmětech ukazujeme studentům, jak tyto nástroje efektivně, bezpečně a eticky používat. Studenty od nich rozhodně neodrazujeme. Naopak chceme, aby v rámci studia získali zkušenost, k čemu může být AI dobrá a kde naopak jsou potenciální rizika. Za tím účelem připravujeme konkrétní inovace spočívající v dílčích aktivitách, workshopech, ale i nové samostatné předměty. Na fakultě také diskutujeme o tom, do jaké míry bude mít AI vliv na kvalifikační práce. Zmínit bych chtěl také přípravu nového navazujícího magisterského programu, který vybaví studenty digitálními kompetencemi, právními znalostmi i souvisejícími společenskými poznatky. Půjde o joint study programme, na kterém s námi spolupracuje univerzita v Neapoli, Innsbrucku a Amsterodamu a další instituce.
Jak vypadá ideální uchazeč a jak by měl být připraven na studium?
Uchazeč by měl mít hlavně zájem se vzdělávat a neměla by mu chybět motivace k osobnímu rozvoji. Pro studium na Právnické fakultě UP v Olomouci je hodně důležité, aby byli studenti samostatní. Věděli, co jim funguje z hlediska učení a přípravy na zkoušky. Přece jen vysoká škola funguje v trochu jiném režimu než školy střední. Průběžných testů není tolik, jádro je ve zkouškovém období. Naše fakulta pro přijímání do studijních programů určených pro maturanty vychází z výsledků testů v rámci Národních srovnávacích zkoušek organizovaných společností Scio. Obsah testů dobře koresponduje s tím, co je pak při studiu potřeba. Práce právníka stojí na porozumění textu a práci s ním, na logickém myšlení. Výhodou při nástupu na fakultu je širší společenskovědní přehled. Učit se speciálně právo dopředu není potřeba. Studenty učíme právo od základů. Podstatné je vědět, zda právo je právě to, co mě baví a zajímá.
Vysoká škola CEVRO
doc. Mgr. Tomáš Jarmara, Ph.D., rektor
Proč by si měli zájemci vybrat studijní programy právě na Vaší škole?
Vysoká škola CEVRO je mezi studenty vyhledávaná zejména kvůli široké nabídce unikátních studijních programů, díky kterým získají naši studenti prestižní vzdělání a následně pak i skvělé uplatnění na trhu práce. Zakládáme si na osobním přístupu ke každému studentovi a výuka probíhá vždy v malých studijních skupinách. Velký důraz klademe na propojení teorie s praxí, i proto je řada našich studijních programů profesně zaměřena. Proto na Vysoké škole CEVRO vyučují přední odborníci, kteří studentům srozumitelnou formou přiblíží to, k čemu by se v rámci klasického vysokoškolského přístupu nemohli dostat. Samozřejmostí jsou studijní pobyty v rámci programu Erasmus a účast na mezinárodních letních školách a akademiích. Příjemným bonusem je pro naše studenty místo výuky – historická budova Měšťanské besedy v srdci Prahy a výukové středisko přímo v centru kouzelného Českého Krumlova.
Jak jsou absolventi připraveni na praxi?
Vysoká škola CEVRO realizuje bakalářské i navazující magisterské studijní programy, které jsou jak akademicky, tak profesně zaměřené. U studijních programů s profesním zaměřením je kladen opravdu velký důraz na propojení s praxí, studenti si hned od počátku studia propojují teoretické poznatky s jejich praktickým uplatněním. V těchto studijních programech vyučují významní odborníci z praxe a studenti sami mají v rámci výuky povinnou odbornou stáž v předních firmách a významných institucích. Rovněž i studijní programy s akademickým zaměřením jsou koncipovány tak, aby i zde byla propojení s praxí hmatatelné. Do výuky jsou zváni odborníci z praxe jako hosté, anebo, je-li to možné, je určitá část výuky zajišťována právě jimi.
Jak škola zohledňuje vývoj moderních technologií a umělé inteligence při výuce?
Na Vysoké škole CEVRO se samozřejmě snažíme držet krok s dobou a využívání moderních technologií k tomu patří. V podstatě tou nejvíce popularizovanou a vyžívanou technologií je umělá inteligence a aplikace na ní postavené. Lze ji u nás najít ve třech oblastech: Ve výuce – jako součást sylabu bakalářského programu Bezpečnostní politika, kde se moderním technologiím, a hlavně AI, věnuje předmět Disruptivní technologie a bezpečnost, a také v dalších seminářích. Připravujeme také aplikace na bázi umělé inteligence zpracovávají informace o přítomnosti osob v budově školy a následně formou virtuálních avatara/chatbota mohou být cílové skupiny osob operativně informovány o změnách v rozvrhu, aktuálním dění na škole či připravovaných akcích, získávat zpětnou vazbu od studentů pro hodnocení kvality výuky a také je případně informovat o hrozícím nebezpečí a vydat jim potřebné instrukce. Na začátku zimního semestru připravujeme sérii workshopů pro akademické pracovníky (ale i zájemce z řad studentů) školy), jejichž hlavním tématem bude využití aplikací na bázi AI směřující k zvýšení efektivity výzkumných aktivit a následně i kvality publikačních výstupů.
Jak vypadá ideální uchazeč a jak by měl být připraven na studium?
Uchazeči, kteří si podají přihlášku na Vysokou školu CEVRO, vědí, že se jim dostane špičkového vzdělání v oborech, které jsou velmi perspektivní. Takoví uchazeči chtějí zkrátka víc než jen diplom. Chtějí získat vzdělání a vědomosti, které budou moci uplatniti ve svém profesním životě. Zároveň vědí, že díky malým studijním skupinám mají zaručen individuální přístup a nebudou tedy jen číslem v systému, jak tomu na mnoha veřejných vysokých školách je. Preferují maximální propojenost s praxí a chtějí se učit od těch nejlepších v oboru. Speciální příprava na studium není nutná. Důležitý je hlavně zájem o obor a zdravá dávka cílevědomosti.
Vysoká škola evropských a regionálních studií
doc. Ing. Jiří Dušek, Ph.D., rektor
Proč by si měli zájemci vybrat studijní programy právě na Vaší škole?
VŠERS nabízí studentům příležitost studia 2 regionálně jedinečných studijních programů – Bezpečnostně právní činnost a Veřejná správa. Tyto programy jsou navrženy tak, aby studentům poskytly hlubší porozumění specifickým výzvám, kterým aktuálně čelí naše společnost. Důležitým aspektem je také kvalitní pedagogický tým, který disponuje hlubokými znalostmi a zkušenostmi z praxe a je schopen poskytnout studentům inspirativní výuku a podporu. Vysoká škola klade důraz na praktické zkušenosti, což umožňuje studentům aplikovat své znalosti v reálných situacích. Praktické zkušenosti jsou získávány prostřednictvím stáží, projektů a spolupráce s partnerskými institucemi a organizacemi, což přispívá k rozvoji dovedností a kompetencí potřebných pro úspěšnou kariéru. Další výhodou je možnost výjezdu v rámci programu Erasmus+, který studentům poskytuje příležitost setkávat se s lidmi z různých kultur a zemí, což napomáhá k rozvoji mezikulturních kompetencí a perspektiv. V neposlední řadě je perspektiva kariérního rozvoje důležitým faktorem při volbě VŠERS.
Jak jsou absolventi připraveni na praxi?
Absolventi studijních programů VŠERS jsou dobře připraveni na praxi díky kombinaci specifických znalostí v oblasti práva a bezpečnosti/ekonomie (dle studijního programu) a interdisciplinárnímu přístupu, který jim umožňuje porozumět komplexním souvislostem a problémům v těchto oblastech. Během studia získávají praktické dovednosti, jako je analýza právních předpisů, vyhodnocování rizik a formulace různých strategií.
Škola také nabízí odborné stáže a možnosti praktického výcviku, které umožňují studentům získat konkrétní zkušenosti a kontakty v oboru. Díky intenzivní spolupráci s lokálními subjekty veřejného i soukromého sektoru patří VŠERS dlouhodobě z hlediska uplatnění absolventů mezi nejlepší vysoké školy v regionu Jihočeského, Středočeského kraje a Kraje Vysočina. Tato spolupráce umožňuje studentům získat praktické zkušenosti a propojit teorii s praxí, což je klíčové pro jejich úspěch na trhu práce.
Jak škola zohledňuje vývoj moderních technologií a umělé inteligence při výuce?
VŠERS aktivně sleduje a zohledňuje vývoj moderních technologií a umělé inteligence ve své výuce několika způsoby. Pravidelně aktualizuje studijní programy tak, aby reflektovaly nejnovější trendy a požadavky pracovního trhu (např. využití virtuální reality ve vzdělávání v oblasti ochrany obyvatelstva) a integruje do výuky prvky týkající se umělé inteligence, jako je například výuka datové analýzy. Dále podporuje studenty v rozvoji digitálních dovedností prostřednictvím kurzů zaměřených na efektivní využívání moderních technologií. VŠERS rovněž spolupracuje s příslušnými partnery a institucemi, aby zajistila, že studenti získávají praktické zkušenosti a exponenciálně rostoucí technologické znalosti odpovídající modernímu pracovnímu prostředí.
Využívání online komunikace při setkávání se studenty je samozřejmostí.
Jak vypadá ideální uchazeč a jak by měl být připraven na studium?
Ideální uchazeč o studium na VŠERS by měl mít zájem o oblasti práva, veřejné správy a bezpečnosti/ekonomie (dle studijního programu). Měl by být motivovaný, zvídavý a ochotný pracovat jak samostatně, tak v týmu.
Důležitá je také schopnost analytického myšlení, komunikace a kritického hodnocení informací. Uchazeč by měl mít dobré organizační schopnosti a schopnost efektivně řešit problémy. Připravenost na studium zahrnuje znalost základních principů v oblasti studovaného programu, ale také otevřenost ke zdokonalování svých dovedností a znalostí v průběhu studia. Důležitá je také schopnost adaptace na nové výzvy a přístup otevřený k různým perspektivám a názorům.
AMBIS vysoká škola
Ing. Ladislav Břeska, MBA, sales and marketing manažer
Proč by si měli zájemci vybrat studijní programy právě na Vaší škole?
AMBIS je největší soukromou VŠ v České republice s více než dvacetiletou zkušeností. Studentům zprostředkováváme studium založené na praktických zkušenostech, což zajišťuje, že studenti získají hluboké a aktuální znalosti ve svém oboru. Klademe důraz na špičkový akademický personál a moderní výukové techniky. Navíc, díky bohaté škále partnerství s top firmami a společnostmi napříč obory, mají naši studenti přístup k špičkovým stážím a pracovním příležitostem.
Jak jsou absolventi připraveni na praxi?
Absolventi jsou připraveni na praxi díky průběžné integraci reálných projektů a case studies do výuky, což jim umožňuje uplatnit teoretické znalosti v praktických situacích. Škola rovněž poskytuje profesní poradenství a podporu v kariérním rozvoji, což absolventům pomáhá hladce přejít od studia k práci.
Jak škola zohledňuje vývoj moderních technologií a umělé inteligence při výuce?
Vývoj moderních technologií a umělé inteligence je nedílnou součástí našeho vzdělávacího programu. Aktualizujeme kurzy tak, aby odrážely nejnovější trendy a inovace.
Jak vypadá ideální uchazeč a jak by měl být připraven na studium?
Ideální uchazeč by měl mít zvědavost, drive a touhu po poznání. Důležitá je také schopnost efektivně komunikovat, kriticky přemýšlet či pracovat v týmu. Po studentech nepožadujeme hluboké znalosti v oborech, do kterých se k nám hlásí. Vše Vás v rámci studia na AMBIS naučíme.
Děkujeme za odpovědi.