Vzpomínám na moment, kdy jsem byla v maturitním ročníku a na otázky spolužáků kam já se to vlastně hlásím, odpověděla, že své přihlášky posílám jen na dánské univerzity. Už tehdy jsem věděla, že český vzdělávací systém není nic pro mě. Nějak jsem ztrácela smysl toho, naučit se otázky nazpaměť a následně je napsat do testu a učit se matematické vzorce, které už nikdy v životě nepoužiji. Při první hodině v Dánsku jsem si tak přišla jak Alenka v Říši divů. Doslova.
Najednou jsem byla ve třídě, kde se učitel oslovoval křestním jménem, kde žádná otázka nebyla špatná (ba naopak, učitelé tu milují otázky zvídavých studentů) a kde se dává velký důraz na práci ve skupinách a na individualitu studentů. A ačkoliv jsem se ani tady počítání nevyhnula, dostupné počítačové programy mi moje studia velmi ulehčily. Vlastně to i dává smysl používat dnes dostupné technologie namísto papíru a kalkulačky. Souhlasíte?
Jeden z důvodů proč jsem si vybrala právě Dánsko, bylo, že studium tady je pro občany EU zdarma a také v angličtině. Na druhou stranu, životní náklady ve Skandinávii jsou nejčastějším diskutovaným tématem. Nebudu lhát. Počáteční investice je potřeba, především potom v začátcích, kdy se budete zabydlovat a než si najdete v Dánsku nějaký přivýdělek. Jak jsem to měla s prací já?
Jako většina studentů jsem začínala i já svojí pracovní kariéru jako skladnice. Ať už jsem balila objednávky, lítala po skladu se čtečkou nebo jsem kontrolovala kvalitu “neznámé“ součástky auta. Moji spolužáci na tom nebyli jinak. Většina z nich totiž také pracovala ve skladech, uklízecích agenturách nebo jako pomocná síla v restauraci. Jako nově příchozí student si tu práci nevybíráte a berete všechno.
Většině Univerzit záleží na tom, aby byli studenti začleněni do společnosti a měli možnost pracovat v odvětvích příbuzných jejich studijnímu oboru. Například moje škola VIA University pořádá dvakrát ročně veletrh, kde se studenti mohou osobně potkat se zástupci z firem z celého Dánska. To celé v prostorách Univerzity. Součástí je většinou několik dostupných přednášek a prezentací a celá akce je tak o to zajímavější. I já jsem se loňský podzim vydala na tuto akci s připravenými životopisy a naučeným proslovem v dánštině, kterým jsem chtěla firmy zaujmout. Možná i moje znalost dánštiny, kterou tu hodně nově příchozích studentů podceňuje, mi přivála do cesty příležitost pracovat pro dánskou firmu TrendHim, ve které se starám o nakupující z České Republiky.
Po dvou letech tvrdé práce jsem tak konečně dostala příležitost, dělat něco co je mě baví (i když popravdě, práce se čtečkou může být taky celkem sranda :) ). Díky nové práci mám možnost, porovnat dvě různé pracovní kultury. Jaké je to tady v Dánsku? Nálada na pracovišti je uvolněná, každý pracuje na svých úkolech a zároveň se nemusí bát, zeptat se na názor kolegů. Jedna z výhod je také flexibilní pracovní doba, kterou si máte možnost naplánovat dle svých potřeb. Na druhou stranu Dánové dobře rozlišují svůj osobní a pracovní život a tak se nejraději po práci věnují právě rodině, svým zálibám nebo třeba sportu. Rodina je v Dánsku určitě něco, co je pro většinu lidí hlavní priorita. Tady totiž platí doslova a do písmene, že rodina je základ státu.
AUTORKA: Jmenuji se Lenka, pocházím z Prahy a před třemi lety jsem se rozhodla odstěhovat do země, o které jsem v té době nevěděla vůbec nic. Mojí největší vášní je nepochybně cestování, hudba a také psaní. Vedle studia a práce se ve volném čase učím dánsky, sportuji a věnuji se svému osobnímu blogu, kam můžete směřovat i svoje případné dotazy :) |