Možná jste zaznamenali články v médiích, diskuze a debaty na sociálních sítích. Víceletá gymnázia zkrátka rozvášní nejednoho čtenáře, podobně jako inkluze či slučování škol.
Historie a statistiky
Víceleté školy (osmiletá gymnázia a šestileté reálné školy) fungovaly od roku 1849 do roku 1948. Po roce 1989 došlo k obnovení víceletých gymnázií, přestože již v té době trend na Západě šel směřem sjednocování podmínek pro vzdělávání.
Ve školním roce 2022/23 se ve všech (nejen víceletých) oborech gymnázií vzdělávalo 33,2 % žáků.
Příznivci a odpůrci
Jaké argumenty zaznívají nejčastěji pro a proti víceletým gymnáziím? "Tvrdá data" pro podporu argumentů nejsou často k dispozici, nebo neplatí pro celou republiku plošně:
Argumenty pro | Argumenty proti |
lepší výsledky u maturity | na gymnázia se hlásí děti ze sociálně podnětnějšího prostředí s motivovanými rodiči, nikoliv nejnadanější |
vyšší šance u přijímaček na VŠ a na dokončení studia VŠ | sociální elitářství, zhoršování situace ZŠ |
všeobecné zaměření dává více času na rozhodnutí, co dál po škole/maturitě | na ZŠ je přirozenější skladba sociálního prostředí |
pokud se žák nudil už na 1. stupni, co teprve na 2. stupni, na 2. stupni mohou zůstat jen "slabší" žáci | na gymnáziu se nemusí učit lépe, mohou mít jen "lepší" žáky |
další subjektivní důvody - na gymnázium jdou spolužáci, rodinná tradice, atd. | bez VŠ je uplatnění uchazečů horší |
Podstatný je budoucí student
Podle čeho se tedy rozhodnout? Nejpodstatnější by mělo být hledisko samotného studenta.
Mezi argumenty se často objevuje změna v nárocích. Na gymnáziu budou pravděpodobně nároky vyšší, ale změna by nastala tak jako tak při přechodu z 9. třídy do prváku. Otázka je, zda to zvládne žák i jeho rodiče, protože - přijímačkami to nekončí, právě naopak. S budoucím studentem bude možná třeba se připravovat, rozhodně bude nutné ho podporovat.
V deváté třídě už by měl být žák také zralejší a mívá za sebou první nápor puberty. Na druhé straně, pokud byl dosud tahounem třídy, nebo neměl potíže s přípravou na hodiny (resp. se nemusel připravovat vůbec), může být srážka s realitou ještě bolestivější.
Které otázky by měly určitě zaznít:
Umí se žák učit? Zvládne studijní režim a zátěžové situace?
Má nadprůměrné výsledky? Pokud možno ve všech oblastech učiva?
Dá se předpokládat, že bude po maturitě pokračovat na vysokou školu?
Unese konkurenční prostředí? Zvládne nebýt nejlepší nebo nemít samé jedničky (a zvládnou to rodiče)?
Jak je na tom zdravotně? V případě časté nemocnosti či jiných absencí se může dostat do potíží s dohnáním látky.
Pokud má hodně mimoškolních aktivit a koníčků, unese jejich omezení?
Je žák na ZŠ spokojený? Má na ZŠ kamarády? Adaptuje se dobře v novém prostředí?
Jak vypadá druhý stupeň ZŠ? Co škola nabízí? Jaká skladba žáků se dá předpokládat? Pokud je žák již v "dobré" třídě, "výběrové" škole atd., má přechod na gymnázium smysl?
Zvládne žák dojíždění nebo další změny s přestupem spojené?
Je dobré mít v záloze i náhradní plán. Co když to nebude to pravé? Návrat na původní školu může být pro studenta nemožný, připadá v úvahu jiná základní škola?
Když se v průběhu studia vyprofiluje nebo začne mít zájem o odborně zaměřený obor? Není výjimkou přestup z kvarty na pedagogická lycea, průmyslové školy či obchodní akademie.
A především - i v případě nepřijetí svět nekončí. Mnoho žáků má po neúspěšných přijímačkách pocit, že zklamalo své rodiče, selhalo intelektuálně či jinak, což je také situace, na kterou je třeba (hlavně u výběrových gymnázií ve velkých městech) být připraven.
Přijímací řízení
V roce 2024 má dojít k digitalizaci systému přijímacích zkoušek na SŠ. Podrobněji o tom informujeme v našem článku.
Připravovat se nebo ne
Rozhodně doporučujeme se alespoň seznámit s typy úloh, časovými limity a záznamovými archy.
Na velké části základních škol se nestihne do dubna probrat všechno učivo, které najdete v testech - je vhodné projít specifikace požadavků k jednotným testům (pro matematiku a český jazyk) a porovnat stav s probíranou látkou ve škole.
Vzorové i ostré testy CERMAT z minulých let můžete stáhnout na stránkách CERMATu, případně je pohromadě najdete na našem webu.
V našem e-shopu seženete 95 % učebnic a knih pro přípravu na přijímací zkoušky.
Zdroje:
http://pages.pedf.cuni.cz/uvrv/files/2017/12/TZ_CLoSE2017pridana_hodnotaVG_final.pdf
http://www.infoabsolvent.cz/Obory/KartaOboru/7941K81
https://cs.wikipedia.org/wiki/V%C3%ADcelet%C3%A9_gymn%C3%A1zium
Kam dál?
Jak se dostat na SŠ? Kompletní informace obsahuje náš e-book, stáhněte si jej zdarma