Záměr založit v Praze novou mezinárodní školu architektury vznikl v roce 2005 ve skupině kolem architektů Martina Roubíka (1949–2008) a Reginy Loukotové – a v květnu 2010 se naplnil udělením státního souhlasu a akreditace ministerstvem školství. Škola je koncipována jako mezinárodní, s podílem zahraničních vyučujících a s ambicemi získat z ciziny také část studentů. V jedinečných prostorách Veletržního paláce, který je významným a památkové chráněným příkladem funkcionalistické stavby, nabídne zázemí přibližně 60 studentům v jednom ročníku. Svým programem i velikostí vhodně doplňuje stávající možnosti studia architektury v České republice, jako jediná však nabízí kompletní bakalářský program v angličtině
Koncept výuky je založen na propojení architektury a ostatních oborů a zabývá se také dosud opomíjenými oblastmi jako jsou krajinářská architektura, urbanismus, formování veřejného prostoru či památková péče. ARCHIP chce co možná nejvíce těžit ze svého situování v Praze a zprostředkovat studentům praktickou zkušenosti s její historií i současným vývojem. Studium klade důraz také na využití architektonických modelů, týmovou práci, prezentaci, diskusi a polemiku.
Mezi pedagogy figurují přední čeští architekti, ale neméně uznávané osobnosti jsou zastoupeny také v oblastech historie a teorie či výtvarného umění. Nezanedbatelný podíl mají cizinci a Češi s významnou zahraniční zkušeností. ARCHIP bude také platformou architektury, chce rozvíjet kontakty s odbornou i širokou veřejností a tuzemskými i zahraničními institucemi podobného zaměření.
Znalosti, vědomosti a další předpoklady uchazeče pro jeho přijetí ke studiu studijního programu Architektura budou prověřovány přijímací zkouškou. Předpokladem jejího absolvování je ukončené střední vzdělání (maturita) nebo jeho mezinárodně uznávaný ekvivalent. Uchazeč vyplní na webu školy elektronickou přihlášku, a poté zašle digitální portfolio svých prací, jehož součástí bude také krátký motivační dopis. Na základě těchto materiálů vyhodnotí přijímací komise studijní předpoklady uchazečů, zejména jejich formulační schopnosti, tvůrčí a výtvarný talent a zájem o oblast architektury.
Další informace o studijním programu a přijímacím řízení jsou publikovány na adrese www.archip.eu
v provozu je též profil na http://www.facebook.com/archip.eu