Vážená paní ředitelko, kdy a za jakým účelem byl založen Institut informatiky, Vyšší odborná škola s.r.o.?
Institut informatiky založila společnost Syntea software group a.s., která se už od začátku devadesátých let zabývá tvorbou a dodáváním IT řešení, technologií a služeb. Situaci na poli IT technologií jsme tedy dobře znali a mohli jsme z ní vycházet.
Absolventi veřejných středních škol nejsou natolik odborně vybaveni, aby byli schopni zvládnout požadavky dynamicky se rozvíjejícího odvětví ICT; vysokoškolsky vzdělaní odborníci se zase obvykle zaměřují na vyšší pozice v oboru. A právě tato komplikovaná situace se stala jedním z důvodů vzniku Institutu informatiky s.r.o., jehož cílem je připravovat kvalitní odborníky na úrovni vyššího odborného vzdělání.
Informační a komunikační technologie pronikají všemi oblastmi lidské činnosti a počítačová gramotnost je v dnešní době nutnou podmínkou pro uplatnění napříč obory. Firmy, které působí přímo v oblasti ICT, zase potřebují, aby specialisté na jednotlivé činnosti disponovali základní znalostí angličtiny, obchodního a autorského práva, ekonomie a řízení organizací.
Kvalifikovaní a motivovaní informatici zkrátka naleznou uplatnění nejen ve specializovaných oborech, ale prakticky v každé firmě, organizaci či instituci. A proto je škol, jako je ta naše, v současnosti opravdu zapotřebí.
Jaké formy studia nabízíte a jaké osvědčení studenti po absolvování studia obdrží?
Nabízíme denní i dálkovou formu studia v délce tři, respektive tři a půl roku. Naši absolventi obdrží titul Dis. - diplomovaný specialista
Kromě toho jsme lokální akademii Cisco, takže naši studenti získají i certifikáty CCNA 1-4. Institut informatiky je první soukromou vyšší odbornou školou, která titul Local Cisco Networking Academy získala. Výuku jsme zahájili od letního semestru 2007. Studenti se naučí jak instalovat a konfigurovat přepínače a směrovače Cisco v multiprotokolových LAN i WAN sítích, dále se učí poskytovat servisní služby první úrovně spojené s odstraňováním závad a zlepšováním výkonnosti a bezpečnosti sítě. Výuka a praktická cvičení se navíc provádějí s maximální možnou podporou studentů a s využitím síťových softwarových prostředků a zařízení. Je brán ohled také na lokální, státní a evropská pravidla bezpečnosti při budování sítí stejně jako na pravidla a zákonné normy týkající se ochrany životního prostředí.
I když je spolupráce se společností CISCO pro nás velkým úspěchem, neukolébal nás k nečinnosti a snažíme se i nadále navazovat spolupráci s dalšími IT společnostmi z oboru a pro studenty získávat i jiné certifikáty.
Poptávka po odbornících na poli ICT stále převyšuje nabídku. Co si myslíte o uplatnění Vašich absolventů na současném trhu?
Naše škola klade opravdu velký důraz na praxi v průběhu studia i na praktické potřeby a požadavky trhu a firem, které na něm působí. Proto jsme i náš vzdělávací program psali podle toho, co si myslíme, že zaměstnavatelé potřebují, a doufáme, že právě to je naše velká výhoda, díky které budou mít studenti opravdu dobré uplatnění. Navíc se stále snažíme na základě požadavků trhu práce a spolupráce s firmami vzdělávací program inovovat a doplňovat.
Formou volitelných předmětů a specializovaných přednášek odborníků z praxe chceme studenty informovat o nových technologiích, případně zajímavostech. A zdá se, že naše cesta je správná, protože už se začínají ozývat IT firmy a žádají naše studenty na praxi
Myslím si tedy, že se za naše absolventy nebudeme muset stydět, a že se na současném trhu bez problémů uplatní, nejen proto, že je těchto odborníků stále velký nedostatek. Studenti, kteří dokončí naši školu, jsou totiž v první řadě kvalitními informatiky s bohatými praktickými zkušenostmi, a navíc jsou vybaveni dostatečnými teoretickými znalostmi z navazujících oborů, tedy ekonomie, řízení, práva, angličtiny - „ICT esperanta“.
Institut Informatiky, Vyšší odborná škola získala grant společnosti Hewlett-Packard. Co Vám tento grant umožnil a jaké jsou jeho hlavní přínosy pro studenty?
Grant společnosti Hewlett-Packard jsme získali v roce 2006 a jsme na něj samozřejmě náležitě pyšní. Je zaměřený na využití přenosných počítačů - tabletů pro moderní formy výuky. Společnost Hewlett-Packard nám dodala především 21 tabletů, ale i další vybavení pro výuku a také finance na realizaci výzkumného projektu. Studenti dostali PC tablety k osobnímu užívání pro mobilní výuku, která je zvláště v našem oboru trendem současnosti a my jsme rádi, že ho můžeme sledovat. V praxi to vypadá tak, že výuka mohla bez problémů probíhat třeba i v rámci lyžařského nebo cyklistického kurzu našich studentů. Tablety si studenti berou pochopitelně také domů a pokud je hezky, výuka probíhá i v zahradě školy. Tablety nám opravdu velmi pomáhají a výuka je díky nim nejen praktičtější, ale i mnohem pestřejší.
Váš institut nabízí také krátkodobé kurzy a kurzy zvyšující kvalifikaci. O jaké kurzy se jedná a pro koho jsou určeny?
Jde o kurzy pro širokou veřejnost. Tyto kurzy jsou zaměřeny vždy na určitý softwarový produkt nebo technologie. V současnosti nabízíme kurzy: Platforma Flash prakticky; kurz XHTML+CSS; Úvod do programování, základy PHP; MySQL; PHP, MySQL – tvorba aplikace, jednoduchý e-shop; Šablonovací systém Smarty a Objektové programování v PHP.
A Vaše vize do budoucna?V Současnosti navazujeme spolupráci se společností Oracle, což našim studentům umožní získat titul Oracle Certified Associate.
Dlouhodobým záměrem Institutu informatiky a zejména jeho mateřské společnosti je vybudovat na území hlavního města Prahy Vzdělávací a inovační centrum. V tomto objektu plánujeme otevřít vědecko-technologický inkubátor a dosáhnout propojení výzkumu a vývoje, školy a praxe.
Pevně také doufám, že v nejbližší době zajistíme pro nejlepší absolventy možnost získání vysokoškolského bakalářského titulu. V horizontu tří až pěti let pak hodláme Institut informatiky rozšířit o vysokou školu informačních a komunikačních technologií.
Díky přirozenému rozvoji spolupráce s domácími i zahraničními firmami dále počítáme se vznikem personální agentury, která bude doporučovat experty v oboru ICT jednotlivým firmám podle jejich konkrétních požadavků a potřeb a současně pomáhat absolventům školy při hledání odpovídajícího uplatnění na trhu práce. Ideální situace nastane, až budou IT firmy platit školné studentům, kteří u nich budou posléze pracovat.