Výrazné zpoždění letu zažilo 68 % Čechů. Málokdo z nich však o odškodnění za způsobené komplikace žádal. Stejně tak i Kateřina Peterová, jejíž let měl při cestě z dovolené ze Španělska tříhodinové zpoždění. „Nikdo nám nic neřekl, nikdo nám nic nedal, prostě nás nechali tři hodiny čekat. Bylo to dost nepříjemné,“ popisuje Katka a dodává: „O nároku na občerstvení a náhradu škody jsem tenkrát bohužel nic netušila.“ Kdyby žádost o kompenzaci podala, mohla si zpříjemnit čekání na letišti vidinou minimálně šesti tisíc korun.
Nechte to na specialistech
Pokud ke komplikaci došlo v důsledku počasí nebo stávky, nárok na odškodnění nevzniká. Dále záleží na místě odletu, příletu nebo sídle letecké společnosti, vzdálenosti letu apod. Podrobným studováním podmínek se netrapte a využijte služeb zprostředkovatele. Využití služeb Kompenzomatu výrazně zvyšuje vaši šanci na úspěch, protože k jednání s aerolinkami zplnomocňujete zkušené právníky, kteří se dobře orientují v dané oblasti a mají silnější vyjednávací pozici.
Odškodnění bez námahy
Kompenzomat poskytuje své služby zdarma, jdou za ním i veškeré případné soudní výlohy a poplatky. Vy platíte, až když v jednání uspěje a letecká společnost vám kompenzaci přizná. Pak službě náleží 27% provize z vymožené částky. „O odškodnění můžete podle českého právního řádu požádat až dva roky zpětně. Pro všechny případy si proto schovávejte informace o uskutečněném letu. Získat odškodnění můžete, ať už jste si koupili letenku sami, přes cestovní kancelář v rámci zájezdu nebo u nízkonákladové společnosti,“ říká Alice Güttlerová, ředitelka portálu Kompenzomat.cz.
Máte mezi svými kamarády nebo příbuznými někoho, komu aerolinky znepříjemnily cestu na dovolenou nebo třeba na mezinárodní konferenci? Poraďte mu, ať se obrátí na Kompenzomat, třeba mu tak pomůžete získat pěkný příspěvek na další letenku!