DPP, DPČ, HPP nebo OSVČ?
Status studenta střední, vyšší odborné nebo vysoké školy vám poskytuje jisté úlevy na nutných odvodech pojištění a daní při zaměstnání. Nejčastěji se setkáte s krátkodobými brigádami na dohodu o provedení práce (DPP) či na dohodu o provedení činnosti (DPČ), někteří se ale rozhodnou i podnikat. K výpočtu daně z příjmu vám pomůžou speciální internetové stránky nebo daňové kalkulačky pro OSVČ. Níže pak najdete přehled těch nejčastějších pracovních poměrů a jejich rozdíly a limity výdělku.
DPP
Dohodu o provedení práce smíte uzavřít s neomezeným počtem zaměstnavatelů. Pro každého z nich však můžete pracovat jen 300 hodin ročně. Pokud si měsíčně vyděláte méně než 10 000 Kč (u všech vašich smluv či zaměstnavatelů dohromady), nebude z vaší mzdy odváděno zdravotní ani sociální pojištění.
DPČ
Dohoda o pracovní činnosti omezuje rozsah hodin odpracovaných u jednoho zaměstnavatele na 20 týdně po dobu maximálně 52 týdnů. Pokud si na všechny smlouvy u zaměstnavatele vyděláte méně než 3 000 Kč, neplatí se ze mzdy zdravotní ani sociální pojištění. Daňové přiznání podávat nemusíte – odevzdat ho musíte jen v případě, že jste pracovali pro více zaměstnavatelů najednou.
Hlavní nebo zkrácený úvazek
Pokud při studiu zároveň nastoupíte jako klasický zaměstnanec na částečný nebo hlavní poměr, stáváte se zaměstnancem se všemi povinnostmi odvádět daně a pojištění. Můžete však i nadále uplatnit základní daňovou slevu na poplatníka a na studenta (více o slevách najdete níže).
OSVČ
Jestliže chcete začít jako student podnikat, bude se vaše činnost považovat za vedlejší příjem. První rok tak nemusíte platit zálohy na zdravotní a sociální pojištění, doplatíte je až podle skutečného zisku na začátku dalšího roku. Pokud váš roční příjem nepřekročí 78 476 Kč, sociální pojištění za daný rok nebudete platit vůbec. Jestliže vyděláte více, budete muset zálohy doplatit, minimální výše v roce 2019 je 995 Kč za měsíc. Zdravotní pojištění budete muset uhradit, pokud vaše příjmy přesáhnou za rok 15 000 Kč, minimální částka je 1 803 Kč měsíčně. Využijte internetové kalkulačky pro OSVČ, díky kterým snadno zjistíte, kolik budete na daních platit, případně kolik vám stát vrátí.
Příležitostné příjmy
Příležitostné činnosti jsou skvělým způsobem, jak si jako student přivydělat. Jedná se o jednorázové práce, z nichž máte roční příjem nižší než 30 000 Kč. Může to být třeba pronájem nějaké věci, drobné služby jako ušití šatů nebo výpomoc s úklidem. Příležitostný příjem navíc nepodléhá zdanění.
Slevy na daních
Jako student máte nárok na některé slevy na daních, které uplatníte pomocí formuláře u zaměstnavatele, nebo vám je stát doplatí po podání daňového přiznání. Využít je můžete při jakémkoli zaměstnaneckém poměru nebo dohodě.
Daň z příjmů
Pokud u zaměstnavatele nepodepíšete prohlášení k dani (růžový formulář), bude vám z platu odvádět 15% srážkovou daň. Váš příjem pak nemusíte nikde znovu přiznávat. Pokud ale budou vaše roční příjmy nízké, můžete ho sami zanést do daňového přiznání a získat tak strženou daň zpět.
Jestliže ale „růžové“ prohlášení podepíšete, na účet dostanete celou částku včetně uplatněných daňových slev, na které máte nárok. Své příjmy pak ovšem budete muset přiznat finančnímu úřadu pomocí daňového přiznání. Nezapomeňte, že každý měsíc můžete mít podepsané prohlášení k dani pouze u jednoho zaměstnavatele.
Jestliže si vyděláte více než 10 000 Kč, 15% daň se vám strhne vždy. Pro výpočet daně z příjmu využijte kalkulačky na internetu, kam zadáte základní údaje a získáte rychlý přehled o tom, kolik zaplatíte. Při uplatnění studentské slevy se daň z příjmu neplatí do výše 11 900 Kč hrubé mzdy.
Daňové slevy
Základní daňová sleva pro poplatníka platí pro každého, kdo alespoň část roku pracoval a měl zdanitelné příjmy. Pokud jste celou roční slevu neuplatnili v plné výši (za rok 2019 je to 24 840 Kč, měsíčně tedy 2 070 Kč), finanční úřad vám na základě daňového přiznání slevu doplatí.
Daňovou slevu na studium (335 Kč měsíčně, celkem 4 020 Kč ročně) využijte, pokud vám za dané období ještě nebylo 26 let (případně 28 let u denních studentů doktorských programů) a jste studentem státem uznané školy.
Vydělávejte vlastní peníze
Brigády jsou jedinečnou příležitostí, jak získat peníze na leckdy nákladný studentský život. Myslete ale vždy na to, aby vaší výdělečnou činností netrpělo studium a předem si zjistěte svá práva a povinnosti. V dnešní době je pracovní trh plný příležitostí, a tak vám nic nebrání, abyste získali pravidelný příjem. Díky němu budete soběstační a budete si moci užívat života naplno.