Jak tedy začít?
Důležitý je výběr pracovní pozice a lokality, ve které chcete zaměstnání. Pokud už máte jasno a víte, v jakém oboru chcete působit, tak je pravý čas pustit se do úpravy životopisu. Životopis by měl být stručný a měl by mít jistou informační hodnotu. Pokud to vaše profese vyžaduje, tak si vytvořte i profesní portfolio, jehož součástí by měly být ukázky vaší dřívější práce. Aktuální a reprezentativní fotografie umístěná do životopisu jistě nic nezkazí. Dávejte si pozor na pravopisné chyby a nesrozumitelné formulace. Při posílání žádosti o zaměstnání je vhodné napsat i motivační dopis. Dopis by měl obsahovat důvody, proč vás nabídka práce zaujala a proč byste právě vy měl být vhodným kandidátem na obsazení pracovní pozice. Příliš se v něm nevychvalujte, ale také se nepodceňujte – prostě buďte objektivní. Stejně jako u životopisu je u motivačního dopisu důležité vyvarovat se jakýmkoliv gramatickým chybám.
Hurá na pohovor
Pokud jste přípravu životopisu a oslovení zaměstnavatele nepodcenili, tak vás jistě v nejbližší době čeká řada pohovorů. Na pohovor je třeba se slušně obléct a upravit, abyste působili správným dojmem vzhledem k pozici, na kterou se hlásíte. Pokud se hlásíte například na kuchaře, tak není třeba přijít na pohovor v saku a kravatě, naopak pokud jde třeba o pozici bankovního úředníka, tak by formální oděv měl být samozřejmostí. Na pohovor je dobré si zjistit i maximum informací o firmě, ve které se ucházíte o zaměstnání.
V případě neúspěchu nevěšte hlavu, z každého absolvovaného pohovoru si odnesete zkušenosti, naučíte se lépe komunikaci s personalisty a zmírníte nervozitu u dalšího pohovoru.
Přejeme hodně úspěchů při hledání nové práce. Začít s hledáním můžete na https://www.airjobs.cz/