Na úvod bych začal vaší bakalářskou prací, kdy jste navrhl chladící zařízení pro profesionální kuchyně. Zajímavostí je, že jste zmenšený prototyp vytiskl na 3D tiskárně…
Návrh chladícího zařízení pro profesionální kuchyně bylo skutečně téma mé bakalářské práce. V projektu jsem se také věnoval využití 3D tisku v praxi. Většina firem nebo lidí si chce nechat tisknout jednoduché hračky, či součástky, ale příliš se nevytváří koncept na ucelené zařízení. Přišel jsem proto s chladícím stolem. Defacto jsme na 3D tiskárně vytvořili malý chladící stůl, do kterého se vejde plechovka. Dá se využívat jako marketingový dárek, nebo reklamní předmět. Snažili jsme se přijít s kompromisem, který by neměl vysoké výrobní náklady, ale zároveň plnil svou funkci. 90 procent součástek pro chladící stůl jsme vytiskli na 3D tiskárně VŠTE.
Mohli byste vytisknout i větší rozměr?
Snažili jsme se o co nejmenší rozměr, ale samozřejmě bychom mohli udělat větší. Jen bych chtěl dodat, že naše lednička reflektuje skutečné chladící zařízení. Co se týká produktu z 3D tiskárny, bavíme se opravdu o reklamním prototypu.
Který ale svou funkci plní…
Přesně tak. Plechovku si v něm příjemně vychladíte. (úsměv) Mimochodem původně jsme chtěli, aby se zařízení dalo napájet přes USB například z notebooku, ale nakonec jsme museli použít silnější chlazení, které by už USB neutáhlo. Smířili jsme se proto s napájením ze sítě.
Jak jste spokojen s kvalitou místní 3D laboratoře?
Kvalita výtisku mě skutečně překvapila. Je perfektní. I logo, které je výřezem, dopadlo naprosto skvěle.
Jste velmi aktivní člověk, zajímavé je, že mimo jiné pracujete jako pomocná vědecká síla na Katedře managementu. Co je vaším úkolem?
Jako pomvěd participuji na řešení výzkumného projektu zaměřeného na oblast procesního řízení. Zjišťuji, že znalost technických oborů je velmi vhodný základ pro managementové disciplíny. Dnes bych tedy řekl, že jsem sice strojař, ale srdcem podnikový stratég, procesní analytik. Podílet se na řešení výzkumných projektů je pro mě obrovské plus, už jen kvůli tomu, že se dostanu ke skutečně zajímavým problematikám a znalostem, které z nich plynou. Jako pomvěda si mě vybral pan profesor Váchal před cca 3 lety a jsem mu za to velmi vděčný!
Dle vašich slov se člověk diví, že jste nešel ekonomickým směrem od začátku…
Do řízení podniku jsem chtěl už na základní škole, ale když je vám patnáct let, nikdo vám neřekne: „Ty budeš ředitel.“ (úsměv) Od patnácti let jsem chodil po brigádách, snažil jsem se pozorovat, jak to v podnicích funguje. Postupně jsem se propracovával, až jsem došel k tomu, že bych chtěl být konstruktérem. Díky VŠTE jsem se pak dostal k firmě VYKRES, kde mi dali prostor a pracovní pozici. Samozřejmě jsem musel udělat kompromis v učení, kdy jsem si zažádal o individuální studium. Nejdříve jsem byl junior konstruktér, nakonec jsem skončil ve vývoji.
Hlásil jste se i na jiné vysoké školy?
Celkem na tři a na všechny tři jsem byl přijat. Hodně jsem přemýšlel a rozhodl se pro VŠTE. Říkal jsem si, že při škole nechci jen studovat, že chci propojení s praxí. Praxe je totiž nesmírně důležitá, rozvíjí. A VŠTE klade na praxi důraz.
Kde vidíte svou budoucnost?
Vývoj mě moc baví. Minimálně pět let bych u něj chtěl ještě zůstat. Na VŠTE hodlám pokračovat na navazujícím magisterském studijním programu Podniková ekonomika.
Máte při tom všem vůbec čas na koníčky?
Musel jsem už některé omezit, nešlo to všechno kloubit dohromady. Dělám ale třeba fotbalového rozhodčího, celkově inklinuji ke sportu.
Na závěr bych připomněl váš úspěch v soutěži JA Manažerem nanečisto…
S Tomášem Daňkem jsme skončili v republice na druhém místě, což byl určitě fajn úspěch. Byla to soutěž pro mladé manažery, vlastně jsme si zkusili, jaké to je řídit firmu. Rychlá rozhodování, komunikace s ostatními a tak dále. Skvělá zkušenost.
Václav Votruba