Jednoduchá otázka s velmi nejednoduchou odpovědí, se kterou bychom vám dnes rádi trochu poradili.
Z POHLEDU ZAMĚSTNAVATELE
Při položení klíčové otázky zaměstnavatel samozřejmě ví, kolik peněz je ochoten člověku na dané pozici zaplatit. Toto číslo se ale od finálně domluvené může velmi lišit.
- Pokud si dobrý uchazeč řekne o málo peněž, dostane to málo, o které si řekl, přestože zaměstnavatel by mu byl ochoten dát víc.
- Pokud si uchazeč řekne o to, co mu je zaměstnavatel ochoten dát, není co řešit a vše je domluveno.
- Pokud si dobrý uchazeč řekne o trochu více, než má zaměstnavatel v rozpočtu, začne vyjednávání.
- Pokud si dobrý uchazeč řekne o nesmyslně vysoké peníze, většinou to tím končí. I kdyby došlo k vzájemné dohodě, musel by uchazeč udělat tak velký ústupek, že by ho to již dopředu demotivovalo a to není žádoucí ani pro jednu stranu.
CO SI MUSÍTE PROMYSLET VY
Existují primárně dva druhy odpovědí, které z vás mohou vypadnout. První možností je interval, o kterém se dočtete v mnoha článcích. Tyto články jsou ale psané personalisty, kteří pak podle intervalu s uchazeči jednají – respektive pokud dáte interval 15 – 20 000, dostanete těch 15. V rámci intervalu to je jako byste napsali jen to nejnižší číslo, takže vám radíme tuto odpověď nepoužívat.
Druhou a námi doporučovanou možností, je připravení si třech různých čísel:
- Optimální částku, za kterou byste rádi pracovali. Optimum si musíte odvodit ze svých osobních plánů do budoucna.
- Minimální částku, za kterou jste ochotni pracovat. Je to například částka, za kterou můžete pracovat jinde na podobné pozici a je třeba ji konstruovat racionálně – abyste měli z čeho žít. Mělo by se jednat o skutečně minimální číslo, které by rozhodně nemělo být cílem vyjednávání.
- Poslední číslo je to, které bude vaší odpovědí na otázku představy vašeho platu. Nazveme jej otevírací nabídka. Otevírací nabídku stanovte podle odhadu potencionální pozice. Cílem je zde co nejblíže trefit maximum, které nabízí zaměstnavatel. Měla by být dostatečně vysoká, protože nad otevírací nabídku se během vyjednávání dostanete jen velmi výjimečně.
Stejně jako vy nevíte, co je zaměstnavatelovo maximum, on zase neví, co je vaše minimum. Interval mezi těmito čísly se nazývá vyjednávací prostor a dohoda může být kdekoliv v tomto prostoru – záleží jen na tom, kdo ze dvou stran bude lepší vyjednavač.
CO ZVÁŽIT PŘI URČOVÁNÍ VÝŠE OTEVÍRACÍ NABÍDKY
Otevírací nabídka se samozřejmě odvíjí od pozice, na kterou se hlásíte a k vašim zkušenostem v dané oblasti. Starší, zkušený člověk na seniorní pozici si samozřejmě může dovolit říct o vyšší. Práce pro absolventy je trochu jiná situace, absolvent hlásící se na juniorní pozici má minimum praktických zkušeností a leckdy mu chybí i určité znalosti pro danou pozici. Při tvorbě ceny je nutné zvážit vaše zkušenosti, praxi a to, jak rychle budete moct na cílové pozici fungovat samostatně a produktivně.
Nezapomeňte taky na to, že počítáte s čistou mzdou, kterou budete mít plně k užitku. Připočtete si k ní daně a další odvody a tím dojdete na finální částku, kterou máte u pohovoru použít.
NEVYMĚKNOUT
Vyjednávání o platu je psychicky náročné a mnoho lidí nakonec vyměkne, když ho zaměstnavatel tlačí o 500 Kč nebo o 1000 Kč níž. Je však nutné si uvědomit, že to není jen pětistovka nebo tisícovka, z dlouhodobého hlediska je to mnohem víc. Přepokládejme, že v nové práci setrváte aspoň dva roky a z té tisícovky, o kterou jste na pohovoru přišli, je najednou 24 000 Kč.
A KONKRÉTNÍ ČÍSLA?
Rady dobrý, ale vás zajímalo to konkrétní číslo, co?
Tak my vám teda dáme minimum a maximum.
Váš první plat by rozhodně neměl jít pod 15 000 Kč a velmi pravděpodobně nepřesáhne 30 000 Kč. V zásadě však nejvíc záleží na oboru a velikosti firmy, do které chcete nastoupit.