Pane děkane, proč by měli letošní maturanti se zájmem o studium medicíny a dalších zdravotnických oborů uvažovat právě o brněnské lékařské fakultě?
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity (LF MU) nedávno oslavila sto let od zahájení výuky, má tedy dlouhou tradici, kterou ale dál intenzivně rozvíjí a ve výuce se drží nejnovějších trendů. Naše fakulta sídlí v prostorách Univerzitního kampusu v Brně-Bohunicích, který patří k evropské špičce, a v jehož rámci v příštím roce otevřeme novou budovu, která nám umožní zásadní změny ve výuce všeobecného lékařství i dalších oborů. Jde o Simulační pracoviště LF MU, které poskytne nové zázemí pro výuku a jehož součástí bude i cvičná nemocnice, v níž si studenti budou moci zkoušet běžné i složitější úkony a zákroky na sofistikovaných figurínách a jiných simulátorech. Díky Simulačnímu pracovišti, které bude napodobovat reálné nemocniční prostředí včetně vyšetřoven, operačních sálů, JIP i nemocničních pokojů, se studenti mohou naučit co nejlépe pracovat s pacientem ještě dříve, než se v rámci praxe zapojí do péče o nemocné lidi. Nová budova i vybavení nám pomůže do výuky postupně zavést metody podporující aktivní učení, zlepšování komunikačních a rozhodovacích dovedností a trénování týmové spolupráce.
Výuku naši studenti samozřejmě neabsolvují jen v učebnách kampusu, ale také na klinikách fakultních či krajských nemocnic, kde se mohou seznámit s nejnovějšími operačními, léčebnými či ošetřovatelskými postupy.
Propojujeme výuku nejen s klinickou medicínou, ale také s výzkumem. Nejnadanějším uchazečům o studium nabízíme studium s rozšířenou vědeckou průpravou – Pregraduální Program prO mOtivované studenty – zkráceně P-PooL, který je připraví na vědeckou práci či pozici špičkových klinických lékařů.
Vzhledem k dynamickému rozvoji medicíny a výzvám blízké budoucnosti, mezi něž patří například aplikace nanotechnologií nebo telemedicína, přizpůsobujeme studijní programy těmto trendům. Připravili jsme tak například nové studijní programy zaměřené na klinickou farmacii nebo embryologii.
Pokud se uchazeči o studium rozhodnou pro Vaši fakultu, na co konkrétně se mají zaměřit, aby uspěli v přijímacím řízení?
Kromě dobrých znalostí tradičních odborných předmětů jako biologie, chemie nebo fyzika hledáme u našich uchazečů také motivaci ke studiu a talent. Už v předcházejících letech jsme začali v přijímacím řízení udělovat více bodů úspěšným řešitelům předmětových olympiád či ve středoškolské odborné činnosti. Nově oceňujeme také držitele jazykového certifikátu z angličtiny, němčiny, francouzštiny nebo španělštiny s úrovní C1 a výš a také ty, kteří úspěšně složili zkoušku Matematika+.
Využívá LF MU už nyní ve výuce nějaké moderní metody či technologie?
Samozřejmě, bez toho se žádná kvalitní výuka neobejde. Studenti se v rámci klinické výuky setkávají už nyní s pokročilými pacientskými simulátory, na nichž si mohou vyzkoušet různé postupy při jednoduchých i komplikovaných úkonech. S dostavbou Simulačního pracoviště se pak ještě rozšíří možnosti jejich využití. Prvními studenty, kteří budou nejmodernější metody využívat, budou právě uchazeči probíhajícího přijímacího řízení, kteří nastoupí ke studiu v září 2020.
Mají studenti LF MU možnost vyjet na studijní pobyt do zahraničí?
Nejen, že už nyní tu možnost mají, ale chceme ještě víc podporovat možnosti zahraničních stáží a výměnných pobytů v rámci programů Erasmus a ve spolupráci s partnerskými univerzitami. Na fakultě také působí mezinárodní sdružení studentů medicíny IFMSA CZ (International Federation of Medical Students Associations) pořádající stáže pro studenty medicíny po celém světě. Máme i organizaci MIMSA, která sdružuje studenty anglického studijního program Všeobecné lékařství a která je otevřená i českým studentům, takže naši studenti mají příležitost seznámit se zvyklostmi či životem v zahraničí ještě dřív, než sami vyjedou za hranice.
Chcete vzkázat zájemcům o studium na LF MU ještě něco?
Určitě. Rád bych zdůraznil, že nemusí mít z přijímacího řízení ani studia na naší fakultě rozhodně žádné obavy. Ke studiu medicíny nepotřebujete jen nejlepší známky, důležitá je také motivace, chuť a pro některé obory třeba i zručnost. Navíc letos přijímáme o 15 % uchazečů více, a to je výzva!