Odpověď je jednoduchá: Vše záleží na tom, jakou vysokou školu si vyberete. A začíná to už od prvopočátku. Existují vysoké školy bez přijímaček, nebo naopak takové, které vás stresují přijímačkami, SCIO testy, IQ testy a dalšími typy přijímacích řízení.
I výuka záleží na tom, jakou školu studujete
Někde máte povinná cvičení a přednášky, jinde do školy vlastně chodit vůbec nemusíte, když zvládnete půlsemestrální test, zkoušku a mezitím udělat projekty. U některých oborů se také v rámci školy dostanete do praxe. Protože pokud studujete například průvodcovství v cestovním ruchu, byla by hloupost učit se jen teorii a prakticky si činnost nikdy nevyzkoušet.
Rozhodně se tedy nebojte, že byste celý den jen seděli v lavici a volný čas trávili nad skripty. Některé zajímavé obory vysokých škol mají ve studijním plánu mnohem lákavější činnosti. A studijní plány se liší i mezi školami, stejný obor mohou různé vzdělávací instituce pojmout rozdílným způsobem.
Hlavní je najít to, co vás bude bavit
Budete koukat, kolik různých oborů vysoké školy nabízí. Většina lidí ani neví, co všechno lze v dnešní době vystudovat. Přitom zjistit si nabídku studia je díky internetu tak jednoduché. Zadejte do vyhledávače vysoká škola Praha a hned se vám nabídnou spousty škol v hlavním městě. Dost jich je také v Brně, méně pak v některých dalších větších městech. Při hledání se nevyhýbejte ani těm soukromým. Školné totiž často nebývá až tak vysoké, aby si ho člověk nemohl dovolit. Například Vysoká škola obchodní Praha si za semestr účtuje něco málo přes 20 000 korun, což není až taková pálka.
Jedno je každopádně jisté. Studium na vysoké může být zábava. Záleží, zda si dokážete vybrat obor, který vás bude bavit, na škole, jež ke studiu přistupuje tak, jak vám vyhovuje.