Ze školy hned na rekvalifikaci – a proč ne! Má to smysl
Na střední školu studenti obvykle nastupují bez jasné představy, co by chtěli v budoucnu dělat. Pouze někteří vědí, že jejich cílem je dostat se na medicínu, či jiný jasně specifikovaný vysokoškolský obor. Řada dětí však studuje gymnázium spíše jako přání rodičů, protože nevědí, co vlastně chtějí po škole dělat, nebo prostě s lepším prospěchem přešly na víceleté gymnázium již po prvním stupni. Jenomže po střední škole se může stát, že nechceme hned na vysokou školu, nebo nás neláká vůbec. I po absolvování střední odborné školy často zjistíme, že jsme si obor nevybrali správně. Co dělat, abychom nemuseli na vysokou školu jen proto, že nic neumíme a jsme tak pro trh práce nezajímaví? Řešením jsou rekvalifikační kurzy přes úřad práce.
Běžné kurzy z různých oblastí si musíme plně hradit. Přes úřad práce však získáme rekvalifikační kurz zdarma. Rekvalifikační kurzy jsou určeny pro fyzické osoby a slouží k získání kvalifikace pro nové zaměstnání, nebo pro udržení si stávajícího místa. Kurz může být dokonce i prohloubením dosavadní kvalifikace, ev. jejím obnovením. Rekvalifikovat se můžete, i pokud žádnou kvalifikaci nemáte. Což je právě případ studentů všeobecných středních škol.
Co udělat proto, abychom měli na rekvalifikaci nárok?
V první řadě musíme být na úřadu práce evidování jako uchazeč o zaměstnání (tedy toho času nezaměstnaný), nebo zájemce o zaměstnání (zaměstnání máme, třeba jsme ještě student, ale chceme si najít jinou práci). Na získání rekvalifikačního kurzu sice není právní nárok, přesto je jen málokdy s tím, aby nám úřad práce rekvalifikaci povolil a proplatil, problém. Pro danou práci, kterou nám následně rekvalifikace umožní, potřebujeme však mít příslušný stupeň vzdělání a též být pro danou činnost zdravotně způsobilými. Rekvalifikace tedy musí být účelnou a měla by existovat vysoká šance, že po jejím absolvování získáme příslušnou práci.
Za rekvalifikaci dostanete i náhradu mzdy
Během rekvalifikace dokonce nezůstanete bez prostředků. Máte nárok až na 60 % průměrného měsíčního čistého výdělku. Tuto podporu vyplácí úřad práce. U podnikatelů se podpora stanovuje procentní sazbou z posledního měsíčního vyměřovacího základu. Pokud není možné stanovit vyměřovací základ, činí podpora 0,14násobek průměrné mzdy v národním hospodářství za první a třetí čtvrtletí kalendářního roku za předcházející kalendářní rok, ve kterém uchazeč nastoupil na rekvalifikaci. Celkem lze získat podporu při rekvalifikaci ve výši 0,65násobku průměrné mzdy za toto období.
Jak se rekvalifikovat po škole a jaké rekvalifikační kurzy letí?
Jednoznačně nejoblíbenějšími rekvalifikačními kurzy v podstatě napříč věkovými skupinami jsou kurzy účetnictví a personalistiky. Jedním z nejkvalitnějších poskytovatelů rekvalifikačních kurzů v ČR je Orange Academy. Firma je organizuje v městech po celé České republice. Nechybí samozřejmě v Brně ani v Praze. Absolvovat můžete kurzy: Účetnictví (podvojné), Účetnictví a daňová evidence, Daňová evidence (jednoduché účetnictví), Daňový specialista, Mzdové účetnictví se základy personalistiky, Mzdové účetnictví se základy personalistiky a využitím PC, Personalistika, Asistent(ka) a Online marketing. Na stránkách firmy si snadno dohledáte aktuální termíny kurzů právě ve vašem městem. Například kurzy účetnictví v Brně.
Kurzy, které se vám hodí i při startu vašeho podnikání
Chystáte se podnikat, nebo to již na živnost děláte? Vedle dobré business myšlenky musíme být schopni zvládat i veškerou administrativu kolem podnikání, především účetnictví, daně, personalistiku i dnes tak důležitý online marketing. Takže i to je důvod, proč třeba hned po škole, či kdykoliv později, využít ke svému dalšímu vzdělávání možnosti rekvalifikačních kurzů v Orange Academy. Jde o oblíbené rekvalifikace přes úřad práce.