Nová pravidla se budou vztahovat na oceňování stážistů v kancelářích europoslanců. Stážisté budou najímáni přímo Evropským parlamentem a jejich podmínky by měly být srovnatelné se stážisty interní parlamentní administrativy. Tito takzvaní “Schumanovi stážisté” totiž mají měsíční plat zhruba 1250 € a zajištěné zdravotní pojištění. Jak vystudovaní, tak i studenti budou mít možnost absolvovat stáž u europoslance po dobu až šesti měsíců.
Za zlepšení podmínek nebojovali jen přímo stážisté, ale i někteří europoslanci, kdy hlavním iniciátorem byl europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL, EPP), který i působí ve Skupině pro otázky mladých. “Když jsem zjistil, že v evropských institucích není běžné, aby stážisté dostávali za pomoc zaplaceno, začal jsem jednat,“ vysvětluje Zdechovský, který se snaží studenty maximálně podporovat a stážisty v jeho kanceláři tak vždy čeká i plné zapojení do legislativního procesu, správy sítí či organizace různých akcí. „Někteří kolegové stážisty využívali jen na vaření kafe, proto jim ani nepřišlo divné studentům téměř nic neplatit, a ještě si mysleli, jakou neprokazují službu. Chtěl jsem to změnit, proto jsme například podepsali manifest za fér stáže,“ doplňuje Zdechovský.
Boj za fér stáže trval více než rok
Skupina pro otázky mladých nejdříve zveřejnila výsledky průzkumu mezi stážisty v kancelářích europoslanců a v politických frakcích, ve kterém se ukázaly obrovské rozdíly mezi poskytovanými stážemi. Proto pak byla zahájena kampaň za změnu vnitřních parlamentních regulí. “Od té doby jsme tvrdě pracovali, abychom agendu dostali na stůl Předsednictva. Zpočátku jsme se setkali s odporem, o to větší radost ale máme ze současného úspěchu,“ říká závěrem Zdechovský a doufá, že i další evropské instituce budou následovat příklad europarlamentu a stáž v evropských institucích se tak pro všechny stane cennou pracovní zkušeností, na kterou budou rádi vzpomínat.
Jitka Fialová