Mají mladí více volného času?
Možná. Hlavně mají na většině škol šanci sestavit si rozvrh tak, jak jim to bude vyhovovat. Mnozí tedy chodí do školy například jen čtyři dny v týdnu a volný čas mohou kompletně věnovat práci. Některé VŠ přímo počítají se studenty, kteří se věnují i práci, a proto se jim snaží usnadnit, co mohou. Například Vysoká škola podnikání a práva takovým žákům umožňuje zařídit si balíček Excellent, v rámci nějž je k nim přistupováno individuálně. Dostanou přiděleného tutora, který jim hlídá školní povinnosti a zařídí, aby bylo vše v souladu se studijním řádem.
Ne všichni mají možnost pracovat v oboru
Práci v oboru si spousta studentů hledá až v pozdějších ročnících, někteří dokonce až při magisterském studiu. Čekají totiž, než se naučí něco, co by mohli v praxi využít. Bohužel hodně záleží na zvoleném oboru a ne všem se hledá práce stejně snadno. Například po odbornících na IT, management či ekonomiku je poptávka pořád, i na částečný úvazek, ale sehnat brigádu jako právník je docela problematické.
A není lepší se věnovat čistě jen studiu?
Samozřejmě že pod vlivem dalších povinností pak studenti přistupují ke škole trochu méně vážně. Práce jim ovšem poskytne mnoho výhod. V prvé řadě jsou to finance, ale důležitou roli hraje i začlenění se do pracovního procesu. Připraví je to na reálný život, naučí se své znalosti využívat v praxi. Budou mít co napsat do životopisu (mnohé firmy vyžadují aspoň nějakou praxi) a třeba získají i místo, kam nastoupí po dokončení VŠ. Některé školy spolupracují s určitými firmami a zařizují tam svým studentům stáže, například zmiňovaná vysoká škola v Praze na svém webu pravidelně vyvěšuje pracovní nabídky. I to je tedy šance, jak získat dobré místo. Na úkor studia by to být nemělo, ale jinak práce do života studenta přinese mnohem více než peníze.