Dominovat mu bude dubnové otevření Čínského centra na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II., červnové zahájení provozu Centrálních laboratoří za více než sto milionů korun, zářijové položení základního kamene vysokoškolské koleje pro 300 ubytovaných nebo listopadové premiérové setkání absolventů školy. Na červen je připraveno i slavnostní zasedání s partnery školy, na němž budou představeny její nové insignie.
„Především ale chceme, aby to byl rok našich studentů a zaměstnanců. Proto je připravena řada akcí, rozsahem i menších, aby si každý našel tu svou. Kulturních, sportovních, odborných, vzdělávacích i společenských,“ říká rektor Marek Vochozka.
Na studenty například čeká fotosoutěž, nadační běh, velikonoční workshop s pletením pomlázek, pálení čarodějnic, výstava, různé turnaje o pohár rektora či studentské párty. „Těším se i na hokejový duel naší Techniky s Jihočeskou univerzitou. Jsem rád, že nám škola dává prostor a stabilně naše aktivity podporuje. Studentský život prostě na akademickou půdu i do města patří,“ uvedl Radim Šesták, předseda Studentské unie VŠTE. Díky dalšímu studentskému spolku ESN VŠTE Budweis se do akcí zapojují i zahraniční studenti, kteří na škole působí.
VŠTE byla zřízena zákonem 162/2006 Sb. ze dne 17. března 2006 jako škola neuniverzitního typu, aby v Jihočeském kraji zacelila mezeru vysokoškolsky technicky vzdělaných odborníků. Je tedy jedinou Technikou v regionu.
„Cíle, které škola dostala v zakládací listině do vínku, jsou dávno splněné a překonané. Progres je jednoznačný a před námi je mnoho práce, mající hluboký smysl. Zájem o technické profese stále roste a tím i o naše absolventy. I když hlavně u strojírenských oborů nejsme zatím schopni poptávku trhu práce uspokojit,“ dodal rektor.
Dnes na VŠTE studuje na 4400 osob v pěti bakalářských oborech: Strojírenství, Technologie dopravy a přepravy, Pozemní stavby, Konstrukce staveb a Ekonomika podniku a dvou magisterských Logistické technologie a Konstrukce staveb, a to vždy s řadou specializací. Od roku 2014 začínají převládat studenti technických oborů nad těmi ekonomickými, s nimiž se původně začínalo. Součástí školy je od září 2014 také Centrum technických studií VŠTE v Táboře se specializacemi Stavební management a Progresivní materiály v automobilovém průmyslu. Součástí školy je také obsáhlý program Celoživotního vzdělávání, jímž ročně projde přes 1500 lidí. Novinkou jsou programy MBA a BBA.
Přestože se VŠTE profiluje jako regionální a profesně zaměřená škola, významné jsou i její zahraniční aktivity. V anglickém programu nabízí čtyři celé kompletní programy pro studenty z dalších zemí, což zvyšuje její prestiž, stejně jako zapojení do mezinárodních projektů či spolupráce s několika desítkami vysokých škol. A to jak ze zemí Evropské unie, tak mimo ní. Ta s čínskou Henanskou univerzitou pak do Českých Budějovic přinese Čínské centrum VŠTE. Přístupné bude nejen studentům, ale i veřejnosti se zájmem o výuku čínštiny, historii a kulturu země. Sloužit bude i k navázání kontaktů mezi podnikateli, školami či institucemi.