Výsledky poslední lednový den exkluzivně zveřejnily Hospodářské noviny. Ty píší o překvapivém prvenství málo známé školy, která je výrazně prakticky zaměřená. „Loni uzavřela více než 1500 dohod o praxi studentů s firmami, což je sedmkrát víc než v roce 2011. V současné době se například zaměřuje na vývoj dronů a školí studenty pro novou profesi operátora dronů,“ napsal deník.
Podle Marka Vochozky, rektora VŠTE, je skvělé, že škola je dobrá v tom, v čem chce být dobrá. „Nedeklarujeme široké zaměření, univerzum, ale konkrétní cíl a spolupráci s praxí, jasné zaměření absolventů a jejich uplatnění v pracovním procesu. Cíl je tedy konkrétní a je dosažen. To mě velmi těší, protože obecně vzato, školy s firmami spolupracovat neumí. Velké poděkování proto patří podnikům a organizacím v regionu, s nimiž spolupracujeme, za pochopení filozofie školy a velkorysost chápat akademické prostředí. Vítězem jsou pak naši studenti,“ uvedl rektor.
Letošní desátý ročník hodnocení českých vysokých škol se oproti minulým letům zásadně liší: poprvé školy posuzovali experti ze Střediska vzdělávací politiky (SVP), které patří pod Univerzitu Karlovu a už 22 let platí za respektovanou instituci ve výzkumu školství a vzdělávání v Česku.
Experti postupovali podle své vlastní metodiky, která rozebírá několik stovek údajů o každé veřejné vysoké škole a fakultě. Školy se tak hodnotí v sedmi kategoriích. Například ve vědě, v mezinárodním zaměření, v zájmu uchazečů o školu, ve spokojenosti studentů, v zaměření na praxi či v tom, jakou šanci mají absolventi na získání dobré práce i jak přispívají k rozvoji svého regionu.