Jak se může biochemik stát programátorem? V případě studenta Alexandra Kozlova úplně jednoduše. Bylo mu 24, když se rozhodl, že se vydá zcela jiným směrem. Po čtyřech letech ukončil studium biochemie a podal si přihlášku na Unicorn University na program Softwarový vývoj. „O této škole jsem se dozvěděl od známých programátorů. Řekli mi, že pokud se chci věnovat IT, je to nejlepší volba. A měli pravdu,“ myslí si Alexandr.
Předtím žádné velké zkušenosti s programováním neměl, ale jak sám říká, k IT ho to táhlo vždy. „Dělal jsem rok na bakalářce, která se zabývala chemickými pokusy. Bohužel mi stále nevycházely, a proto mi vedoucí práce doporučil změnit téma. Tak jsem se dostal k psaní skriptů, což mě chytlo. Navíc jsem vždy opravoval počítače, řešil i softwarové problémy a měl jsem nějaké povědomí o HTML. Jinak jsem vlastně o programování nic moc nevěděl,“ popisuje své začátky.
Lidský přístup místo byrokracie
A jak je na tom Unicorn University v porovnání s ostatními školami? Kozlov v tom má jasno. „Je to jako přijít z pekla do nebe,“ tvrdí. Nejvíce se mu líbí praktická výuka, práce v týmech, a především přístup vyučujících a studijního oddělení. „Není tu byrokracie, ale lidský přístup. Líbí se mi, že se učíme pracovat v týmech nebo jak si zorganizovat čas, a to i pasivně. Není tu totiž možnost nic nedělat, jako tomu je u jiných škol. Jsou tu projekty, které jsou na celý semestr, a každý na nich musí odvést svou práci,“ vysvětluje.
Příkladem může být meteostanice, kterou studenti vyvíjeli v rámci programu IoT. Na projektu se podílel právě Alexandr. Ředitel Unicorn University Marek Beránek ho na základě toho doporučil samotnému Unicornu – největší české IT společnosti. Tady momentálně pracuje jako vývojář na vedlejší pracovní úvazek. „Jsem strašně nadšenej. Podobné věci jsem dělal ve svém volném čase, a teď za to dostávám zaplaceno,“ vypráví. Alexandr je součástí týmu, který vyvíjí aplikaci TORANOKO pro japonskou investiční společnost.
Mimo jiné by také chtěl využít své znalosti z předchozího studia v kombinaci s IT. „Proto si na bakalářku domlouvám téma z bioinformatiky," vysvětluje. Bakalářský program Softwarový vývoj studuje třetím rokem a rád by ve studiu na Unicorn University pokračoval. Zatím má v hledáčku magisterský program Softwarové inženýrství a big data.
Je celkem běžné, že si studenti Unicorn University najdou zaměstnání již v průběhu studia. Je to především díky povinným semestrálním praxím, které je možné absolvovat jak v Unicornu, tak v jiných partnerských společnostech. Tak si našel zaměstnání třeba František Raszyk nebo Marek Vamberský.