Vyhledej...
Filosofie umění
Rozsah: 251 stran
Moderní úvod do filosofie umění napsaný přehledným a srozumitelným způsobem. Gordonova kniha nevyžaduje od čtenáře hluboké znalosti filosofie a je ideální pro ty, kteří se studiem této problematiky teprve začínají. Každá kapitola obsahuje řadu příkladů, závěrečné shrnutí a seznam doporučené četby. Zahrnuje všechny oblasti umění: film, výtvarné umění, prózu, poezii, hudbu i architekturu. Zprostředkovává srozumitelně myšlení významných filosofů a teoretiků minulosti i současnosti, kteří se uměním zabývali (Althusser, Collingwood, Derrida, Habermas, Hegel, Hume, Mill, Kant, Lévi-Straus, Lukács, Schopenhauer a řada dalších). Kniha je doplněna přehledným rejstříkem a seznamem nejvýznamnějších uměleckých děl, o nichž pojednává.
Estetika na dlani
Rozsah: 170 stran A4
Estetika na dlani představuje moderní a pluralitní disciplínu, dnes často omezovanou pouze na estetickou výchovu. Vychází z jejího historického zakotvení ve filosofii poznání a teorii umění a poukazuje na její výlučné postavení mezi dalšími společenskými vědami.
Technika figurální kresby
Rozsah: 216 stran
Učebnice určená pro praktickou výuku kresby na výtvarných školách je nezbytnou pomůckou pro správně postavenou kresbu či malbu postavy. Publikace je rozdělena na teoretickou a kresebnou část, tj. na metodiku figurální kresby a anatomii pro výtvarníky. Obě části obsahují mimo názorných kreseb i odborný výklad výtvarníka a lékaře.
Péče o architektonické dědictví - Sborník prací I. díl
Rozsah: 201 stran
Vybrané kapitoly k tématu péče o stavební a umělecké památky
První část sborníkově zpracovaných statí zabývajících se rozmanitou problematikou spojenou s východisky památkové péče sestavil kolektiv autorů, odborných pracovníků památkové péče a vysokoškolských pedagogů. Publikace je programově koncipována jako výukový materiál pro budoucí profesionální pracovníky v oboru památkové péče (restaurátory, historiky umění, architekty, projektanty, přírodovědce, technology restaurování) a jako nezbytná pomůcka pro zaměstnance státní správy, především odborů památkové péče a stavebních úřadů aj. Předpokládanou cílovou skupinou čtenářů jsou také majitelé památkově chráněných stavebních objektů, jimž má sloužit jako vysvětlení důvodů, proč je třeba profesionálně chránit historicky cenný materiál a jako návod, jak k této ochraně přistupovat. Tato publikace je také prvním – úvodním – dílem z připravované série sborníků, pojednávajících o péči o naše architektonické dědictví, o památkové péči nahlížené z různých úhlů pohledů odborníků, kteří se daným tématem dlouhodobě zabývají.