Pokud vůbec nevíte, jakou práci vybrat
- Dejte dohromady seznam činností, které principiálně nechcete dělat, nebo je odmítáte (např. tabákový průmysl, zbraně, alkohol) případně objektivně nemůžete dělat (např. z důvodu zdravotního stavu nebo protože vyžadují fyzické či psychické výkony nad vaše možnosti)
- Nevyřazujte pracovní nabídky jen proto, že nemáte dostatečnou praxi, znalosti nebo je v pozadí vašeho záporného náhledu na obor předsudek nebo neochota
- Co umíte a jak dobře? Jak jste na tom (ale realisticky) s jazyky, počítačem a technikou obecně? Které programy zvládáte a na jaké úrovni? Co vaše vystupování, prezentační, přesvědčovací a vysvětlovací schopnosti? Jste týmový hráč nebo sólista? Dynamický typ? Analytik? Rozumíte účetnictví, daním, právu, AutoCADu, umíte programovat? Máte nějaké další zvláštní znalosti nebo dovednosti, které využijete v praxi? Máte řidičský průkaz a kolik najetých kilometrů?
- U okruhu možných činností a potenciálních firem si položte další otázky a pište si klady a zápory daného zaměstnavatele a práce:
- Je vybraný obor prací, kterou chcete dělat desítky hodin týdně v několika následujících letech? Obsahuje činnosti, které vás budou alespoň částečně bavit, máte pro ně vlohy nebo šanci se je naučit a zvládnout?
- Nabízí firma odpovídající zaškolení, tréninky, individuální plán? Přicházíte na pozici po někom, kdo vás ještě stihne zaučit nebo dostanete jinou osobu, která se vám bude věnovat? Nebo budete "hozeni do vody"?
- Máte informace o firemní kultuře a atmosféře dané firmy? Jaké jsou vztahy mezi zaměstnanci, fluktuace, jde o uzavřený kolektiv? Vládne tu duch kooperace nebo agresivita či soutěživost? Zapadnete tam, budete se tam cítit dobře?
- Můžete se ve firmě rozvíjet, vzdělávat, kariérně postupovat?
- Jaká je nabízená odměna za práci, možnosti navyšování po zkušební době/další roky? Pevný plat nebo pohyblivá složka v závislosti na výkonu? Jak přesně se stanovuje a jaký se očekává výkon? Peníze nejsou jediný rozhodovací faktor - jaké jsou další benefity (od pružné pracovní doby, stravenek, dalšího týdnu dovolené, služebního telefonu přes auto až po možnost studia vysoké školy při zaměstnání a další)?
Kde hledat
Kromě formálních možností (pracovní portály, inzerce v tisku, agentury, úřad práce) nepodceňujte ani ty neformální – kolik znáte v okolí lidí, kteří získali praxi u rodičů v práci nebo přes známé, příbuzné nebo bývalé učitele nebo kolegy?
U personálních agentur očekávejte někdy i dost zdlouhavá přijímací řízení a testy. Ze zkušenosti víme, že pozice, které vám potom nabídnou, mohou být dost daleko od toho, co jste udali jako vaše požadavky. Při pohovoru se připravte na to, že personalista může mít v ruce dokumenty, které s vaším aktuálním životopisem mají pramálo společného. I tak se ovšem jedná o užitečnou pomoc a agenturu můžete brát jako solidní přípravu na „ostré“ pracovní pohovory.
Rozhodně není drzé oslovit firmu, která se vám líbí. Firmy mají zájem o motivované zaměstnance, můžete získat třeba stáž, praxi nebo brigádu. Navíc pokud je vám v zásadě jedno, co a kde budete dělat, může vám to při hledání práce spíš uškodit.
Odkazy
www.jobs.cz, www.monster.cz, www.prace.cz, www.sprace.cz, www.aprace.cz, www.istp.cz, www.occupationsguide.cz, www.infoabsolvent.cz, easy-prace.cz, dobraprace.cz