Při výpadku pravidelného příjmu by měly vaše první kroky vést na úřad práce
Řešení nově vzniklé situace začíná především evidencí na místně příslušném úřadu práce. Vězte, že jde o naprosto nezbytný akt. Proč vlastně? V prvé řadě jde o to, že jako nezaměstnaná, zaevidovaná osoba nemusíte platit povinné pojistné zdravotním pojišťovnám. Je to důležité, protože neplatit a nemít pádné důvody, jakými jsou právě nezaměstnanost, rodičovská dovolená nebo případně invalidita, se zkrátka nevyplácí. Nejde jen o samotné zálohy na pojistném, ale i o penále z prodlení. A že se výsledná dlužná částka dokáže vyšplhat pořádně vysoko, by mohli vyprávět mnozí. Sociální pojištění sice nejste povinni hradit, jestliže nejste zaměstnanci, případně OSVČ, i zde však doba evidence na úřadu práce hraje svoji roli. V určitém rozsahu se totiž započítává do celkové doby pojištění, a následně má vliv na výši starobního nebo invalidního důchodu. Nezanedbatelným faktem je samozřejmě finanční podpora v nezaměstnanosti, která se sice netýká čerstvých absolventů, každopádně osoby, jež právě přišly o zaměstnání, na ni mají zpravidla nárok.
Máte nárok na další pomoc od státu
Úspěšně jste se zaevidovali na úřadu práce a pečlivě si hledáte zaměstnání. Chvályhodné a nutné. Nicméně, než přijde ten šťastný den a vy začnete vydělávat peníze, nejspíš ještě nějaký ten den uteče. Do té doby musíte překlenout dočasnou finanční ztrátu všemi dostupnými způsoby. Požádejte stát o pomocnou ruku. Sociální dávky, konkrétně příspěvek na bydlení, přídavek na dítě a pomoc v hmotné nouzi, jsou určeny právě těm z vás, kteří potřebujete jen dočasně pomoci s náklady na bydlení a nezbytnými věcmi pro vaše děti. Jednotlivé druhy sociálních dávek podléhají určitým pravidlům. Neostýchejte se informovat, a následně podat žádost na, opět, příslušném úřadu práce.
Když přijde na řadu žádost o úvěr
Jestliže jste vyčerpali veškeré možnosti, jak získat prozatímní náhražku výdělku, a přesto zjišťujete, že s penězi nevystačíte, je na řadě zauvažovat nad úvěrem. Vzhledem k tomu, že bankovní instituce jsou v současné době více než přísné a peníze neposkytnou jen tak někomu, natož osobě bez zaměstnání, asi využijete nebankovní úvěr. Ještě předtím však prozkoumejte trh s úvěry. Informujte se o úrocích, době splácení, možnosti předčasného splacení, o sankcích za případné neplacení. Mějte zkrátka dokonalý přehled. V tom vám pomohou internetové srovnávače bankovních i nebankovních úvěrů. Na jednom místě najdete desítky finančních společností s uvedením konkrétních informací o poskytovaných službách včetně online kalkulačky.
Finanční rezerva není prázdná fráze
Abyste se nemuseli v noci budit hrůzou z vaší bezvýchodné finanční situace nebo nebyli nuceni vystát několikahodinové fronty na úřadech, protože nemáte ani korunu a zaměstnavatel se rozhodl vás zbavit, případně proto, abyste nemuseli žádat o poskytnutí „zaručeně nejvýhodnějšího“ úvěru, je nezbytné mít dostatečnou finanční rezervu. Není od věci mít přehled o měsíčních příjmech a výdajích. Stanovit si rozpočet, přičemž určitou, pevně danou částku, odkládat na nenadálé situace. Mějte vaše osobní finance pod kontrolou. Čtěte a vzdělávejte se ve světě peněz. Naučte se znát základní pojmy, ať vás nepřekvapí malá písmenka ve smlouvě o úvěr. Převezměte zkrátka odpovědnost za vaše peníze a klidnou budoucnost.