Cena zlata - přehled
Než vznikly peníze, lidé „platili“ různě. V naturáliích, kde sedlák vyměnil kozu za dva pytle pšenice. Bohatší již obchodovali s cennými komoditami, což bylo především zlato. Následně vznikla platidla, a když to vezmeme zkratkou, skončili jsme u kovových mincí a papírových bankovek. Kolikrát lidstvo na různých trzích a v různých oblastech zažilo inflaci, krachy, kdy se peníze zcela znehodnotily? Někdo měl na účtu jmění, za které by si mohl koupit nový dům, a najednou peníze neměly ani hodnotu toho, za co by si koupil rohlík. Cena zlata nikdy toto nezažila. Proto je dobré mít investice v majetku rozložené mezi více subjektů.
Investiční zlato – jak získat víc peněz?
Většina lidí ví, že hodnota peněz kolísá, a tušíme, že může nastat rozvrat a bankovky i mince rázem zcela ztratí na hodnotě. Mít investice v něčem jiném se vyplatí, ovšem lidé se nechtějí stresovat tím, že budou přemýšlet o akciích, nákupech realit apod. Jen si vezměte, že dnes si asi i vy říkáte, že kdybyste koupili před pěti lety byt, dnes byste jej měli dvojnásobně zhodnocený. Jenže pozdě bycha honit, dnes už si jej kupovat nebudete, když je pro vás už nedostižný. To ale neznamená, že musíte zanevřít na pole investic. Nebojte se vstoupit tam, kde se vám peníze zhodnotí. Na pole zlata. Mnoho lidí má možná pocit, že není už lukrativní, protože tuto sféru vnímá za trochu retro. V posledních letech se v médiích spíše skloňují kryptoměny, ony reality nebo, v oblasti komodit, diamanty. Všimněte si ale, že právě tyto sféry nezažívají zrovna skvělé časy. Hodnota kryptoměn padá, zmíněné reality jsou nedosažitelné a i u diamantů zaznamenáváme víceméně stagnaci. Investiční zlato si vede skvěle, jen tiše. Takže jdete do toho? Nakupování zlata má svá pravidla, samozřejmě i zde platí, že bez určité práce nejsou koláče. Onou prací se ale myslí znalosti, abyste věděli, kde výhodně nakoupit.
Nejlepší zlato
Není zlato jako zlato. Asi víte, že třeba i zlatý šperk lze roztavit a onu hmotu prodáte jako surovinu. Zlato ve své ryzí podobě, což může být právě slitek, je velmi flexibilní, proto se tak výhodně prodává. Třeba diamant se vybrousí do určitého tvaru a už s ním nelze moc co udělat. Dá se upravit dál, ale opracováním se vždy už jen zmenší. A už se ubírá na jeho hodnotě. Ze stejného množství zlata, které mají náušnice, můžeme ale udělat třeba přívěšek. A jeho hodnota tak neklesá, může i stoupat. Jestli chcete na tomto kovu vydělávat, pořiďte investiční zlato. Jak začít? Předně byste měli vědět jednu informaci. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Nabídku cihliček najdete sice u více prodejců, ovšem tento trh nabízí poměrně úzkou nabídku převážně švýcarských rafinérií. V konečném důsledku dochází k pestřejšímu rozpětí cen, za které lze identické slitky koupit. Rozdíly jsou i o 10 procent za stejné množství a Češi tak nakupují za více peněz než Němci či Rakušané. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ vysvětluje nám Pavel Trtík z e-shopu zlate-mince.cz. Jaká je rada?
Jak investovat do zlata?
Porovnávejte ceny prodejců, sledujte klidně i vývoj na komoditní burze. Nebojte se nakupovat u obchodníků, kteří prodávají levněji. Prověřte si ovšem onoho prodejce. Musí jít o profesionální společnost, která má za sebou nějakou historii, reference, jistou úroveň. Zlaté slitky se vám nikdy neztratí. Cihlička je například vhodným dárkem pro praktické lidi, kteří ohrnují nos nad ponožkami a jinými nesmysly, které za čas vyhodí. Investiční zlato udělá radost i vašim zaměstnancům, které chcete ocenit za mimořádný přínos pro vaši společnost. Hodnota zlata za mnoho let nikdy rapidně neklesla, proto máte jistotu, že když budete mít i pár gramů, nikdy se neocitnete na mizině.