Žena v IT? Byť se to může zdát jako něco neobvyklého, protože tento obor je pořád vnímán spíš jako mužské odvětví, stále častěji se setkáváme s tím, že o něj mají zájem i ženy. Důkazem je studentka Adéla Cibulková, která na Unicorn University studuje již druhým rokem Softwarový vývoj.
Na vysokou školu přišla z obchodní akademie IT oborem nepolíbená. „Hledala jsem obor, který má budoucnost. Unicorn University mě zaujala proto, že nabízí hodně praxe, tak jsem IT zkusila. Musím říct, že mě to opravdu chytlo,“ říká. I přesto přiznává, že zpočátku to nebylo vůbec jednoduché, hlavně proto, že si po střední škole dala roční pauzu a pracovala jako au pair. „První půlrok na vysoké jsem hodně dřela. Učila jsem se i šest hodin denně, ale nakonec to dopadlo dobře a dnes už to zvládám,“ pokračuje.
Přesto, že holek v jejím ročníku je sotva deset, jako kolektiv fungují velmi dobře. „S kluky nemám problém a myslím, že se vzájemně doplňujeme. Něco ví oni, něco já. Funguje to a rádi si pomůžeme.“ Díky škole se dokonce dostala na půlroční stáž do firmy Microsoft, kde se zabývá cloudovou platformou Azure.
Od praxe k OSVČ
Krátce spolupracovala i s ředitelem Unicorn University Markem Beránkem a pomáhala mu s projektovým řízením různých projektů školy. „Napsala jsem panu řediteli, že bych ráda využila možnosti pracovat pod školou, a domluvili jsme se,“ vzpomíná. Právě to považuje za velkou výhodu. Unicorn University má spoustu partnerských společností včetně samotné IT firmy Unicorn a díky povinným praxím si studenti vyzkouší i reálné projekty. „Člověk pozná, jak náročné je domlouvat se s lidmi. Hodně mi to dalo,“ hodnotí.
Nejvíce ji ale baví webový vývoj a design, což zjistila právě díky studiu na škole. „V prváku jsme měli základní kurz, který mě nadchl, a potom jsem se tomu věnovala dál,“ vzpomíná. Nedávno si dokonce založila živnostenský list a dnes pracuje jako OSVČ. „Momentálně spolupracuji se třemi firmami, kterým dělám webové stránky. Baví mě to,“ říká.
A není jediná. Až třetina studentů si během studia nebo krátce po něm zakládá dokonce i vlastní firmu. „Díky tomu, že učíme praxí, nemají studenti problém uplatnit se na trhu nebo začít pracovat na sebe. Mají na to dostatečné vzdělání a my jsme rádi, že je v tom můžeme podpořit,“ popisuje Marek Beránek.